Loading...

Spowiedz generalna | Forum Nowenny Pompejańskiej

Lokalizacja tematu: Forum » Różaniec » Mam pytanie o...
Kasia
Kasia Lip 17 '16, 22:01

Niedługo przystąpię do takiej spowiedzi. Chciałabym się do niej dobrze przygotować. Jest ona dla mnie bardzo ważna i boje się jej . Jeśli znacie jakieś książki, konferencje internetowe czy cokolwiek innego co może być pomocne w takim przygotowaniu to bardzo proszę, podeślijcie. Chciałabym naprawdę przeżyć szczerze i dobrze ten sakrament.

Renata
Renata Lip 17 '16, 22:40

. PRZYGOTOWANIE DO SPOWIEDZI GENERALNEJ

1.STAWIENIE SIĘ W OBECNOŚCI BOŻEJ: • wyznaję wiarą rozumną i wolną, że istnieje Bóg – „Który Jest” i dochowuje wierności człowiekowi • wyznaję wiarą rozumną i wolną, że grzech jest nieposłuszeństwem wobec Boga, brakiem Jego miłości, rani moją godność osobistą (dziecka Bożego), narusza dobro drugich osób • wyznaję wiarą rozumną i wolną, że z woli Chrystusa – Odkupiciela człowieka – moje nawrócenie i usprawiedliwienie dokonuje się w Kościele przez sakramenty święte i głoszenie Słowa Bożego • wiara to przylgnięcie rozumu, woli i serca do tego, co Bóg objawił i przekazuje nam przez posługę Kościoła

2.RACHUNEK SUMIENIA Z WARUNKÓW SAKRAMENTU POKUTY: a)z rachunku sumienia: • czy przypomniałem sobie grzechy popełnione myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem? • czy ustaliłem dokładnie liczbę grzechów ciężkich? • czy oceniłem należycie grzechy lekkie i częstotliwość ich popełniania? • co jest moim grzechem głównym i czy w tej dziedzinie podjąłem wyjątkowe starania o poprawę? • jaki był mój udział w grzechach cudzych (np. moja namowa, pomoc, zgoda)? • czy rozpatrzyłem okoliczności moich upadków i ich wpływ na wagę grzechu? b)żal za grzechy: • czy w czasie rachunku sumienia pobudzałem się do żalu za grzechy i kierowałem swój umysł, swoją wolę i uczucia do Boga, który jest miłosierny i sprawiedliwy? • czy w czasie rozgrzeszenia szczerze żałowałem i błagałem o miłosierdzie Boże? • czy naprawdę żałowałem za wszystkie grzechy ciężkie i lekkie popełnione myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem? c)postanowienie poprawy • czy już podczas rachunku sumienia obmyślałem postanowienie poprawy i środki do niego prowadzące? • czy naprawdę miałem zamiar unikać okazji do złego, walczyć z pokusami, szukać pomocy u Boga i wynagrodzić krzywdy duchowe i materialne? • czy dążyłem do pojednania z bliźnimi, choćby trwające konflikty zaistniały z ich winy? d)wyznanie grzechów • czy szczerze i wyraźnie wyznawałem grzechy popełnione myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem? • czy wyznałem dokładnie grzechy ciężkie nawet te niedokończone? • czy wyznałem dokładnie grzechy cudze mówiąc wyraźnie o moim w nich udziale? • czy należycie i z poczuciem winy wyznawałem grzechy lekkie popełnione myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem? • czy wypowiadając grzechy myślałem o tym, że rozmawiam z Bogiem (spotykam się), którego nie da się oszukać i który naprawdę mnie kocha? • czy w czasie spowiedzi w pełni ukazałem stan swojej duszy, mówiąc także o swoich wątpliwościach i trudnościach w pracy nad sobą? e)zadośćuczynienie Bogu i ludziom • czy wyrównałem krzywdy duchowe i materialne wyrządzone bliźnim? • czy pokutą i pracą nad sobą wynagrodziłem Bogu za sponiewieranie własnej godności? • czy odprawiłem dokładnie zadaną pokutę i podejmowałem dobrowolne czyny pokutne? • czy naprawiłem zgorszenie i zachęcałem drugich do zaniechania złego postępowania • czy systematycznie i z należytą godnością spełniam praktyki religijne?

3.SPOWIEDŹ JEST NAJCZĘŚCIEJ ŚWIĘTOKRADZKA, GDY PENITENT: • zaniedba przygotować się do spowiedzi i z lekceważenia nie wyzna choćby jednego grzechu ciężkiego • całkiem świadomie nie uznaje czegoś za grzech ciężki, co faktycznie nim jest (choćby ze zwyczaju wyznał grzech na spowiedzi) • świadomie nie obejmuje żalem choćby jednego grzechu ciężkiego lub wewnętrznie przy nim pozostaje, nie chce porzucić okoliczności prowadzących do grzechu ciężkiego i nie planuje poprawy lub planuje następne grzechy • świadomie nie planuje wyrównanie wyrządzonej krzywdy materialnej lub duchowej, która była materią grzechu ciężkiego • żyje w nienawiści i gniewie, nie szuka i nie planuje pojednania, nie rozmawia z bliźnim i unika spotkań dając przez to wielkie zgorszenie i okazując komuś lekceważenie • świadomie odrzuca jakąś prawdę wiary katolickiej lub normę moralności (przykazanie) co do których jest ogłoszona wyraźna nauka Kościoła • należy do organizacji która wrogo jest nastawiona choćby do jednej prawdy wiary lub moralności, albo nie spowiada się że do takiej organizacji należał w przeszłości a nawet był czynnym działaczem w walce z wiarą lub moralnością

4.SPOWIEDŹ GENERALNA (z całego życia lub dłuższego okresu) • jest konieczna gdy ktoś w przeszłości świadomie i dobrowolnie zataił choćby jeden grzech ciężki lub nie powiedział grzechu ciężkiego, gdyż źle przygotował się do spowiedzi • jest konieczna gdy ktoś ma poważne wątpliwości co do szczerości spowiadania się lub co do prawdziwego żalu i postanowienia poprawy. Wiele osób usprawiedliwia się, że nie wiedzieli, iż coś jest grzechem ciężkim, choć mieli wiele wątpliwości i wielkie naturalne poczucie wstydu • jest zalecana z okazji przełomowych okresów w życiu lub podejmowania ważnych decyzji. O taką spowiedź trzeba starać się w chwilach zagrożenia życia czy zbliżającej się śmierci, przed podjęciem decyzji co do swojego powołania, przed zawarciem małżeństwa czy obchodzeniu ważnego jubileuszu. Zaleca się taką spowiedź z okazji kończenia szkoły, choćby wszystkie dotychczasowe spowiedzi były ważne. • jest zalecana okresowo, np. z okazji rekolekcji czy misji, jako znak większego oddania się Bogu i wyciągnięcia zdecydowanych wniosków do pracy nad sobą 5.PRZEBIEG SPOWIEDZI GENERALNEJ a)gdy spowiedzi były zawsze ważne i nie ma poważnej wątpliwości co do ich ważności: • spowiadam się najpierw od ostatniej spowiedzi, wyznając wszystkie grzechy ciężkie i lekkie • potem wyznaję grzechy ciężkie z całego życia wg przykazań lub 7 grzechów głównych, podając przynajmniej jak często popełniałem te grzechy. Obejmuję żalem wszystkie grzechy lekkie i mówię co jest obecnie moim grzechem głównym • powiem również jak odprawiałem pokuty i jak wyrównałem krzywdy materialne i duchowe, może w tym względzie są jakieś zaległości • wyznam szczery żal (umysłem, wolą i sercem) za grzechy całego życia i podejmę konkretne postanowienie dla pracy nad sobą i wyrażę gotowość pełnienia określonej pokuty b)gdy była jakaś spowiedź świętokradzka w moim życiu: • muszę wtedy wyspowiadać się najpierw od ostatniej dobrej spowiedzi wyznając dokładnie wszystkie grzechy ciężkie (podając ich rodzaj, liczbę i okoliczności wpływające na wagę grzechu) • nie można zrażać się tak wielką duchową operacją, lecz należy poprosić kapłana o pomoc, by wyznać wszystko jak należy, trzeba najpierw wspólnie z kapłanem rozwiązać istniejące wątpliwości • muszę wyznać również wszystkie świętokradztwa popełnione od złej spowiedzi, a przede wszystkim podam liczbę następnych spowiedzi odprawionych w takim stanie i liczbę przyjmowanych Komunii Świętych • po dokładnym wyznaniu grzechów od ostatniej dobrej spowiedzi wyznam grzechy z popełnione myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem 6.MEDYTACJA SŁOWA BOŻEGO • Łk 15, 11-32 • Mt 5,1 – 7,28 • Rz 12,1 – 15,13 • 1 Kor 12,1 – 13,13 • Ga 5,13 – 6,10 • Ef 4,1 – 6,24 7.OWOCE SAKRAMENTU POKUTY • pojednanie z Bogiem, a więc odpuszczenie grzechów • pojednanie z Kościołem • odzyskanie stanu łaski jeśli została utracona • darowanie kary wiecznej spowodowanej przez grzechy śmiertelne i darowanie, przynajmniej częściowe, kar doczesnych będących skutkiem grzechu • pokój i pogoda sumienia oraz pociecha duchowa • wzrost sił duchowych do walki jaką musi prowadzić chrześcijanin Mamy nadzieję w Jezusie Chrystusie, który przyszedł po to, aby być naszą drogą, prawdą i życiem, aby szukać to co zginęło.

Edytowany przez Renata Lip 17 '16, 22:43