Loading...

Dlaczego śmierć zazwyczaj kojarzy się ze smutkiem? | Forum Nowenny Pompejańskiej

Lokalizacja tematu: Forum » Różaniec » Mam pytanie o...
Natalia
Natalia Lip 6 '17, 23:43
Chciałabym zapytać o jedną ważną rzecz która od dłuższego czasu nie daje mi spokoju. Dlaczego śmierć zazwyczaj kojarzy się ze smutkiem? Za każdym razem kiedy próbuję patrzeć na to inaczej nie wychodzi mi.
Dorota
Dorota Lip 7 '17, 11:24

Uczucia dał nam Bóg , a smutek jest jednym z nich.  Smutek, gdy ktoś umiera  mówi,nam, że nie jesteśmy bezduszni, smutek jako uczucie , które nie jest  trwałe..  Pamiętać bowiem należy , że człowiek , który doznaje śmierci tej fizycznej  tak naprawdę jest przeznaczony do życia wiecznego, I smutek powinniśmy  zamienić  w naszą modlitwę za zmarłego , która winna nam przynieść nam radość , nic już nie możemy zrobić przecież , a zmarły na pewno nie chce wracać do tego świata. Smutek zamienia się w radość, ale czy zawsze ...? To zależy od nas , od naszego zawierzenia Panu, od naszej komunii z Nim. W Księdze Mądrości mamy :

Bo dla nieśmiertelności Bóg stworzył człowieka -
uczynił go obrazem swej własnej wieczności.
 A śmierć weszła na świat przez zawiść diabła
i doświadczają jej ci, którzy do niego należą.

 

Często wspominamy naszych zmarłych, pojawia się tęsknota za chwilami spędzonymi z nimi,myślę , że to nawet bardzo miłe  jest dla zmarłego. Ważne jednak byśmy  nie wpadli w nieustanną rozpacz, bo wtedy  okazujemy swoją niewiarę w Miłosierdzie Boże, wtedy też może nastąpić nasza śmierć duchowa.

Ze śmiercią fizyczną  jest podobnie   jak z naszym nawróceniem. Umiera w nas stary człowiek i rodzi się nowy, człowiek z Ducha Świętego. Wtedy też pojawia się smutek, gorycz nawet , jak mówi św. Ignacy z Loyoli,, że z czymś się rozstajemy, ale gdy zrozumiemy to pozostaje tylko radość :"To, co pochodzi od Boga, rodzi najpierw strach, przykrość, gorycz; a następnie radość i pokój. To, co pochodzi od diabła – odwrotnie".