Loading...

Pokora | Forum Nowenny Pompejańskiej

Lokalizacja tematu: Forum » Różności » Propozycje
Beti Oct 24 '12

Pokora o.Józef Augustyn (piękne i ciekawe)

http://pl.gloria.tv/?media=350853

[

Bogusia Lis 18 '12

a tu o czymś całkiem przeciwnym pokorze, czyli o pysze

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/pycha-ubodzy3.html

http://www.youtube.com/watch?v=tOGN1IYVAcg

:)

Edytowany przez Bogusia Gru 13 '12
Beti Lis 18 '12
Dziękuję Bogusiu ,potrzeba uświadamiać co to jest pycha ,to bardzo ważne.
Bogusia Lis 18 '12
:) no i nikt od niej nie jest wolny..niestety, jak ona się sprytnie potrafi maskować i zagnieżdżać w człowieku, oj, wirusy komputerowe przy niej wysiadają, oj oj :)
Beti Lis 18 '12

Tak to prawda ,a pychę bardzo lubi szatan ,dlatego warto mieć tą świadomość ,że wszyscy ją posiadamy ,żeby być czujnym.

Beti Lis 18 '12

Pycha -lepiej wiedzieć niż Bóg

http://mateusz.pl/mt/ko/ko-pwlnb.htm

Edytowany przez Beti Lis 18 '12
Bogusia Lis 18 '12

Panie, moje serce się nie pyszni i oczy moje nie są wyniosłe.
Nie gonię za tym, co wielkie, albo co przerasta moje siły.
Przeciwnie: wprowadziłem ład i spokój do mojej duszy.
Jak niemowlę u swej matki, jak niemowlę – tak we mnie jest moja dusza.
Izraelu, złóż w Panu nadzieję odtąd i aż na wieki!

to piękne jest po prostu.. (za głosem psalmisty)

Edytowany przez Bogusia Lis 18 '12
Beti Lis 18 '12
Bogusiu przytoczylas moj ulubiony Psalm 131,masz rację to jest po prostu piękne
Bogusia Gru 20 '12

http://pompejanska.rosemaria.pl/2012/12/pokora-jako-fundament-nowenny-pompejanskiej/

oj.. to pięknie tu ujęte o pokorze, wkleję w całości:)

Pokora powinna być fundamentem każdej pobożnej modlitwy a tym bardziej nowenny pompejańskiej. Czym jest ta cnota i jak ją praktykować aby nasza modlitwa była miła Bogu i Matce Najświętszej?

„Na pewno o żadnej cnocie tyle się nie mówi, a żadnej mniej się nie pojmuje i praktykuje jak pokory. A przecież to kamień węgielny wszelkich cnót! Św. Augustyn pisze: ”Masz zamiar wznieść wspaniały gmach? Dobrze, lecz pomyśl wprzód o fundamencie pokory”.

Jakże więc rzecz się ma z pokorą? Pokora to nie jakieś niezdrowe upodlenie się. Pokora to prawda, jak powiada genialna św. Teresa. Jesteś więc pokorny, jeżeli poznajesz, czym w rzeczywistości jesteś wobec Boga i jeżeli według tego poznania o sobie myślisz i postępujesz.
Czymże więc jesteś wobec Boga? Sam z siebie nicością, a tym, czym jesteś, uczynił cię Bóg i On cię też w każdym momencie podtrzymuje. Sam w sobie jesteś nędznym grzesznikiem, którego jedyną własnością są grzechy. Zostawiony sobie, jesteś bezsilny i stracony, gdyż Bóg w każdej chwili może ci odjąć rozum i życie. Bez łaski bożej nie ma dla ciebie ratunku, bez niej nie potrafisz się zbawić. Krótko mówiąc, jesteś tym, czym cię sam Bóg nazywa: „Beze mnie nic!” (J 15, 5).
Przejmij się tym poznaniem. I postępuj według niego, bądź mały i skromny, oddawaj ze wszystkiego Bogu chwałę, a nigdy nie przypisuj nic sobie.

Dokonasz czegoś w swoim stanie, fachu czy powołaniu, możesz się z tego cieszyć – lecz powinieneś natychmiast oddać za to cześć Bogu, bez którego niczego nie potrafisz dokonać. Jeżeli zaś roisz sobie coś o twoich zdolnościach i biegłości, wtedy pokazuje się wewnętrznie fałszywa, nierozumna pycha zamiast pokory. Pamiętaj dlatego dobrze o słowach Pisma św.: ”Gdzie będzie pycha, tam będzie i hańba; a gdzie jest pokora, tam i mądrość” (Prz 11, 2). ”

„Lecz setnik odpowiedział: Panie, nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój” [Mt 8, 8].

Wspaniały przykład pokory daje ci setnik z Kafarnaum. Oby pobudził cię do poważnej refleksji, w jaki sposób i ty mógłbyś dojść do podobnej pokory. Zresztą sprawa jest daleko prostsza, niż ci się wydaje i niż się spodziewasz. – Pomyśl tylko, czym jesteś w swojej ludzkiej naturze. Przed niewielu laty byłeś niczym; nikt cię nie znał, nikt nie potrzebował. – W porównaniu z innymi ludźmi stoisz niżej od tak wielu, którzy cię przewyższają mądrością, cnotą i biegłością w swoim zawodzie. – Przyszłość całkowicie od ciebie nie zależy i musisz wkrótce powiedzieć z Pismem św.: ”Grobowi powiem: Mój ojcze! Matko ma, siostro! – robactwu” (Hi 17, 14). – A po stu latach? Kto wtedy wspomni jeszcze o tobie?

I zastanów się teraz: ten nędzny człowiek nadyma się. Czy nie jest to jakąś niepojętą niedorzecznością? ”Dlaczego pyszni się ziemia i popiół?” (Syr 10, 9).
Zdaj sobie także sprawę, czym jesteś w porządku łaski. Z siebie samego grzesznikiem. Sam z siebie niezdolny uczynić cokolwiek zasługującego na wieczność. ”Beze Mnie nic nie możecie uczynić”, woła do ciebie Mistrz u św. Jana (15, 5). A ile mogłeś dokazać z daną ci łaską Bożą, a jednak tego nie uczyniłeś? Jakże nędzna jest twoja cierpliwość w porównaniu z cierpliwością Hioba, twoja miłość Boga wobec miłości św. Pawła, twoje zamiłowanie do cierpień wobec tego, jakim się odznaczał święty Franciszek z Asyżu, twoja wreszcie gorliwość w modlitwie wobec gorliwości św. Bernarda? - A choćbyś niewiadomo czego dokonał, to czy możesz być pewny, że wytrwasz w dobrym do końca?
Na jakiej więc podstawie możesz się nadymać? Jak nierozumna zresztą jest pycha! ”Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę!” (Ps 115, 1).
„Z Rozmyślań z Bogiem dla świeckich” o. Atanazego Bierbauma OFM

Beti Sty 10 '13
Bogusia Lis 30 '13

http://www.cpps.pl/duchowosc-paschalna/szkola-pokory.html

wkleję mały fragmencik z powyższego linku:)

Jednym z największych znaków braku pokory jest przywiązanie do własnego sposobu myślenia czy stylu wychowania. Trzeba umieć rozróżnić między prawdą a własnym zdaniem. Prawda może być tylko jedna. Dróg do jej znalezienia jest wiele. Trzeba wymagać jedności tam, gdzie jest potrzebna i dać wolność tam, gdzie to tylko możliwe. Jest to bardzo niebezpieczne, jeżeli ktoś jest tak mocno przywiązany do własnego sposobu myślenia lub modlenia się, do własnych metod pracy czy własnego stylu urządzania mieszkania, że nie ma miejsca dla ulubionego sposobu drugiego. Z takim człowiekiem trudno żyć i pracować. Czy jesteś pewny, że czasami sam nie jesteś takim człowiekiem? Prawdziwa pokora daje odwagę, aby stracić własne zdanie lub metodę, by być i działać w większej miłości z innymi: „Lepsze to, co mniej doskonałe w jedności z innymi, niż bardziej doskonałe, ale bez jedności” (Chiara Lubich).

Edytowany przez Bogusia Lis 30 '13

Radio Różaniec

Módlmy się za siebie

Zanim napiszemy – pomódlmy się wzajemnie za siebie! (por. Gal 6,2)

Codziennie o godzinie 22 modlimy się za siebie nawzajem. Dołącz do nas!
m-300x250-a-px

Czy znasz Królową?

Królowa Różańca Świętego

"Królowa Różańca Świętego"! – Poznaj to pismo! Zobacz!

Świadectwa Nowenny Pompejańskiej

Zobacz:

advertisement

Moderator

Masz propozycję zmian? Widzisz błąd? Uważasz, że czyjś wpis narusza regulamin? Napisz PW do Moderatora.

O naszej stronie

Pomocnicy Królowej Różańca Świętego

Ta strona jest zarządzana przez Fundację Pomocnicy Królowej Różańca Świętego. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi inicjatywami.

www.pkrs.org.pl

Czytania na co dzień

Liturgia dnia