Loading...

Rozważanie tajemnic różańca co to znaczy? | Forum Nowenny Pompejańskiej

Magdalena
Magdalena Lut 23 '13, 16:01
Witam.Chcę zacząć odmawiać nowennę w intencji mojego zdrowia. Mam jednak problem ponieważ nie potrafię odmawiać różańca. A największy problem mam z tajemnicami. Wiem że należy odmawiać codziennie bolesną, radosną i chwalebną. Czy dobrze rozumiem że są to 3 różańce? w której części różańca należy powiedzieć jaką tajemnicę się odmawia? Np jak jest tajemnica radosna 1.zwiastowanie to w której części różańca to wymówić? Co to znaczy że trzeba ją rozważyć? Czy muszę czytać całość tej tajemnicy? Mam taką książeczkę w której jest opisane to zwiastowanie czy wystarczy że powiem  "zwiastowanie"? Przepraszam że moja wiadomość taka chaotyczna ale proszę o pomoc póki ostatecznie nie zrezygnuje z nowenny z powodu niewiedzy jak się ją odmawia.
Jaskolka
Jaskolka Lut 23 '13, 16:57
Witaj Madziu! Nie rezygnuj! Na spokojnie :)
Odmawianie Nowenny Pompejańskiej polega na odmówieniu 3 pełnych różańców.
1 pełny różaniec=jedna część np. radosna, bolesna lub chwalebna. Jest jeszcze tajemnica światła. Ale  w nowennie wystarczy odmawiać 3 tajemnice.

Różaniec odmawia się tak:
http://www.smwa.org/...dlitwy_Rozancowe.htm

A Nowennę Pompejańską na różańcu odmawia się tak:
http://pompejanska.rosemaria.pl/...nowenne-pompejanska/

Przepraszam, że linkami wytłumaczyłam, ale ja jak próbowałabym to opisać po swojemu to pewnie bym zagmatwała.


Magdalena
Magdalena Lut 23 '13, 17:13
Dziękuje bardzo jednak w tych linkach nie znalazłam odp na moje pytanie. Nadal nie wiem kiedy wiadomo ze odmawiam np część bolesnaczy to się wymawia w którejsc czesci rozanca i czy wymienia sie tajemnice poszczegolne np w czesci radosnej: zwiastowanie , znalezienie Jezusa itd? Co oznacza że się to rozważa czy trzeba cos czytac jeszcze do tych tajemnic?
Jaskolka
Jaskolka Lut 23 '13, 17:26
Ja Ci powiem po swojemu, tak ja się modlę.
Jak odmawiam część radosną rózanca, to jak skończę odmawiać modlitwy na tym wiszący sznureczku i łapię medalik to odmawiam "Chwała Ojcu (...)", póżniej mowie tak: "Tajemnica I Radosna-zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie" iz  mojej książeczki od komunii św. czytam (teraz juz na pamięć znam, więc bez niej się obchodzę) "W pierwszej tajemnicy radosnej rozważamy jak Archanioł Gabriel zwiastował NMP, że pocznie z Ducha św. i zostanie Matką Syna Bożego Jezusa Chrystusa", odmawiam Ojcze Nasz i 10 x Zdrowaś Maryjo, póżniej "Chwała Ojcu (...)" i przechodzę do 2 tajemnicy. I znow bierzesz książeczkę i czytasz te tajemnicę itd. po kolei.
Podczas tych dziesiątek Zdrowaś Maryjo ja nieraz wyobrażam sobie te scenki, np. podczas 1 tajemnicy radosnej-zwiastowania-rozważam nad tym, jak Matka Boska byla dobra i pokorna, pogodzona z Wolą Bożą, a nieraz skupiam się po prostu na słowach modlitwy Zdrowaś Maryjo. Tu na forum widziałam taki temat nawet o interpretacji kazdej tajemnicy z osobna :)
Magdalena
Magdalena Lut 23 '13, 18:23
Teraz super wszystko wytłumaczyłaś, już wszystko wiem dziękuje :)
Jaskolka
Jaskolka Lut 23 '13, 19:00
Proszę bardzo :)
Magdalena
Magdalena Lut 23 '13, 19:39
Jaskółko bądż tak dobra i jeszcze coś wytłumacz:) lub ktoś inny który to przeczyta. Czy po 10xzdrowaś Maryjo i chwała Ojcu trzeba môwić O mój Jezu i modlitwe do Sw Michała Archaniola? Bo w pierwszym linku który dala jaskólka tak jest. I czy na konic rózanca mowic tylko czesc błagalna lub dziekczynna czy trzeba zakonczyc jeszcze innymi modlitwani tak jak w tym linku witaj Królowo..., Boże ktorego Syn jednorodzony, Wieczny odpoczynek, moj Boże??? 
Jestem naprawde zielona co do odmawiania rozanca a co dopiero nowenny, fajnie jakby ktos napisal krok po kroku jak odmawiać

Jaskolka
Jaskolka Lut 23 '13, 19:56
Szczezre to ja też w tym linku dopiero te dwie modlitwy wyczytałam i trochę się przestraszyłam, że źle odmawiam, ale podobno te dwie modlitwy były ustanowione dość niedawno, więc to chyba nie jest źle odmawiać bez nich. Zresztą nawet pamiętam jak hen hen lat temu w zeszycie od religii rysowaliśmy różańce i się uczyliśmy na tym różańców, to tam takich modlitw nie było.
Ja odmawiam tak (choć teraz i ja się przestraszyłam, że źle odmawiam):
<Piszę jak odmawiam różaniec podczas NP>
"Teń Różaniec odmawiam w intencji...<tu ją wymieniam>"
"Ten Różaniec odmawiam na Twoją cześć Królowo Różańca Świętego"
"Wierzę w Boga"
3x Zdrowaś Maryjo
"Chwała Ojcu"
Tajemnica 1 Radosna/Bolesna/Chwalebna
(Tu ta część z książeczki od komunii)
"Ojcze Nasz"
10x Zdrowaś Maryjo"
"Chwała Ojcu"
Tajemnica 2 Radosna/Bolesna/Chwalebna
(Tu ta część z książeczki od komunii)
"Ojcze Nasz"
10x Zdrowaś Maryjo"
"Chwała Ojcu"
Tajemnica 3 Radosna/Bolesna/Chwalebna
(Tu ta część z książeczki od komunii)
"Ojcze Nasz"
10x Zdrowaś Maryjo"
"Chwała Ojcu"
Tajemnica 4 Radosna/Bolesna/Chwalebna
(Tu ta część z książeczki od komunii)
"Ojcze Nasz"
10x Zdrowaś Maryjo"
"Chwała Ojcu"
Tajemnica 5 Radosna/Bolesna/Chwalebna
(Tu ta część z książeczki od komunii)
"Ojcze Nasz"
10x Zdrowaś Maryjo"
Później mówię "Chwała Ojcu" i "Ojcze Nasz"
i później tą formułkę:
<przez pierwsze 27 dni>:
"Pomnij o miłosierna Panno Różańcowa z Pompejów, jako nigdy jeszcze nie słyszano, aby ktokolwiek z czcicieli Twoich, z Różańcem Twoim, pomocy Twojej wzywający, miał być przez Ciebie opuszczony. Ach, nie gardź prośbą moją, o Matko Słowa Przedwiecznego, ale przez święty Twój różaniec i przez  upodobanie, jakie okazujesz dla Twojej świątyni w Pompejach wysłuchaj mnie dobrotliwie. Amen."
+ 3 razy "Królowo Różańca Świętego, módl się za nami!"
<A od dnia 28 do 54 włącznie:>
"Cóż Ci dać mogę, o Królowo pełna miłości? Moje całe życie poświęcam Tobie. Ile mi sił starczy, będę rozszerzać cześć Twoją, o Dziewico Różańca Świętego z Pompejów, bo gdy Twojej pomocy wezwałem, nawiedziła mnie łaska Boża. Wszędzie będę opowiadać o miłosierdziu, które mi wyświadczyłaś. O ile zdołam będę rozszerzać nabożeństwo do Różańca Świętego, wszystkim głosić będę, jak dobrotliwie obeszłaś się ze mną, aby i niegodni, tak jak i ja, grzesznicy, z zaufaniem do Ciebie się udawali. O, gdyby cały świat wiedział jak jesteś dobra, jaką masz litość nad cierpiącymi, wszystkie stworzenia uciekałyby się do Ciebie. Amen."
+ 3 razy "Królowo Różańca Świętego, módl się za nami!"

Edytowany przez Jaskolka Lut 23 '13, 19:58
Jaskolka
Jaskolka Lut 23 '13, 20:01
Chociaż chyba na ostatnią modlitwę w Różańcu powinno się odmawiać zamiast "Ojcze Nasz" - "Pod Twoją obronę". Teraz to i ja się martwię, że coś źle odmawiałam, ale mam nadzieję, że nie...
Jeśli można prosić, to i ja proszę bardziej doświadczonych forumowiczów o zweryfikowanie, czy dobrze doradziłam koleżance :)
Magdalena
Magdalena Lut 23 '13, 20:37
Bardzo dziękuje Jaskółko! I równiez czekam aż ktoś jeszcze potwierdzi czy ta wersja różańca w nowennie jest dobra :)
Jaskolka
Jaskolka Lut 23 '13, 22:31
Czyli tylko nie odmawiałam "O mój Jezu"? Ale to chyba nie był straszny błąd, co Bogusiu?
Magdalena
Magdalena Lut 23 '13, 22:43
Ok dzięki ale odmówić np 1tajemnica radosna zwiastowanie i wtedy chwile sie zatrzymać i myśleć o niej czy w trakcie mówienia 
10x Zdrowaś rozwazać ją?
Czyli wersja Jaskółki jest dobra jesli chodzi o różaniec + o mój Jezu?
Magdalena
Magdalena Lut 23 '13, 22:47
Chyba nie dam rady.. Tyle tych modlitw.. Jak byłam w ciąży to odmawiałam codziennie litanię i było to dla mnie długie a co dopiero ta nowenna.. To chyba w całości ze 3h zajjmuje? Nie wiem czy dam radę
Jaskolka
Jaskolka Lut 23 '13, 22:53
Jakie 3 godz.?:) niecałą godzinę :) Zresztą nie musisz od razu całej odmówić jednym ciągiem, możesz dzielić na części, ja nieraz nawet na dziesiątki dzielę.
Ja jak zaczęłam odmawiać swoją pierwszą nowennę (teraz odmawiam już 4), to też nie umiałam się modlić na różańcu...taty się spytałam jak odmawiać. Także widzisz-też nie miałam zbyt wiele z nim do czynienia a dałam radę! A jest to mimo wszystko wyzwanie, bo nie jeden różaniec, ale 3 pełne i to codziennie trzeba odmawiać.
Ale powiem Ci tak-nie peniaj! Dostałaś zaproszenie od Matki Boskiej i je wykorzystaj, i tak zaczniesz ją odmawiać, bo już teraz w sercu masz do niej tęsknotę-stąd tyle godzin już siedzisz tu na tym forum, bo się przygotowujesz:) Sam fakt, że się dowiedziałaś o NP już coś znaczy-to wyciągnięta ręka Matki Boskiej do Ciebie :)

Magdalena
Magdalena Lut 23 '13, 23:02
Jaskolka możliwe że tak jest. 1szy raz przeczytałam o nowennie na portalu plotkarskim i sie zdziwiłam bo tam tylko gołe baby pokazuja, pisza o narkotykach i proznychh rzeczach. A 2 dni temu ktos napisal do mnie na gg i wspomnial o nowennie. A ze moja nerwica ostatnio sie nasilila pomyslalam ze sprobuje :) 
takze powaznie odmowienie 3 tajemnicy czyli 3 rozancow zajmuje Ci tylko godzinę?
Edytowany przez Magdalena Lut 23 '13, 23:02
Jaskolka
Jaskolka Lut 23 '13, 23:18
Ja też wyczytalam o NP z plotkarskiego portalu-podejrzewam, że pewnie z tego samego co Ty:) I to w momencie, w którym się zastanawiałam jak sprawić, by bliska mi osoba odnazła Boga. Wiedziałam, że ten chłopak chciał ze mną rozmawiać o Bogu i troszkę mi zazdrościł wiary, umiejętności kochania Boga, ale był jednocześnie agnostykiem i z rodzaju ludzi, którzy muszą mieć dowody. No i tak wyszło, że straciłam kontakt z tą osobą, ale bardzo chciałam, by uwierzyła i tak myślałam, czy zwykła modlitwa by pomogła? Co mogłabym zrobić. I pojawiła się Nowenna!  Był też inny wątek NP w moim życiu-pisałam już w któryś tu temacie, że zawsze umiałam kochać Boga, Jezusa, ale Maryję...jakoś nie umiałam... nie czułam żadnej bliskości...a chciałam! Próbowałam się nieraz modlić do Niej, ale jakoś nie wychodziło, modlitwy były bez przekonania jakieś takie, suche. Ale w głebi serca tęskniłam do Niej...Zwłaszcza jak widziałam jak Jan Paweł II ją kochał, wielbił, myślałam, że to musi być wspaniała relacja i dar kochać Maryję. Chcialam Ją pokochać i poznać. I Ona mnie wysłuchała! Poprzez Nowennę właśnie. Naprawdę-pokochałam Maryję, czuję Jej mi miłość, opiekę, moje modlitwy do Niej są jak słowa dziecka do Ukochanej Najtroskliwszej Mamy. To naprawdę coś wspaniałego! Maryja kocha nas wszystkich i chce, byśmy poznali Jej dobroć, miłość.
Co do czasu odmawiania, koło 45 minut mi zajmuje, po 15 min na każdą część, innym zajmuje więcej, nieraz są dni, że ciężej się skupic, że ciężej zsię odmawia, wtedy dłużej. Nieraz mi zajmuje godzinę, a nieraz kiedy mam lepszy dzień nawet 35 min.Ale to nie wyścigi. Ale 3 godziny to no nie wiem, chyba że byś chciała dłuuugo kontemplować, czy coś :) Ja nie jestem chyba ideałem w odmawianiu, jak tak więcej do Ciebie pisze, tym wydaje mi się, że źle odmawiam, bo a to przy malowaniu się modlę, a to krótko jakoś mi wychodzi, a to nieraz odmawiam jak na wyścigi. Ale ech, staram się! Widzisz-takie zwątpionka dopadają, jak mnei włąśnie teraz, ze  to źle odmawiam, a to niegodna jestem, a to że np. w czwartek czy kiedyś tam za mało się skupiałam więc się nie liczy itd. Ale nie wolno się poddawać! :)
Magdalena
Magdalena Lut 23 '13, 23:34
Czytam Wasze posty i jakbym była w innym świecie, ostatnie kilka lat żyłam zupełnie bez Boga teraz czuje że jest szansa na nawrócenie, dziękuje Wam za słowa otuchy i pomoc, bez Was bym nie zaczeła nowenny!!
zastanawiam się tylko jeszcze jak nazwać mojà intencję. Mam nerwicę lękową i fobię społeczna. Odczuwam silny lęk przy kontaktach z ludźmi, od 3 lat siedze w domu i rzadko spotykam sie ze znajomymi/rodziną. Oprocz fobi mam jeszcze lęki najczesciej wieczorem. Najbardziej przeszkadza mi fobia spoleczna bo to ona uniemozliwia mi normalne funkcjonowanie . To przez nia nasilila sie nerwica. Chciaż fobia spoleczna to poniekad nerwica . Nerwica ma rozne pdmiany i rozne nastepstwa. Jak mam sformułować intencję? Czy modlić się ogólnie o uzdrowienie z nerwicy? Czy o to co mi najbardziej przeszkadza o brak z lęku w kontaktach z ludżmi? Czy o to zebym zaczela zyc normalnie jak kiedys i miala sile wychodzic z domu? Bo tak jak mowie nerwica lekowa jest jeszcze do zniesienia ale fobia spoleczna rujnuje mi zycie
Jaskolka
Jaskolka Lut 23 '13, 23:40
Hmmm myślę, że Bóg i Maryja znają Twoje serce najlepiej i wiedzą co jest Twoim największym cierpieniem w życiu i jeśli nazwiesz swoją intencję "uwolnieniem od choroby" lub "uzdrowienie od nerwicy", myślę, że będzie ona dobra. Chociaż jeżeli chcesz możesz ją ściślej sformułować i np mówić: " o uwolnienie od nerwicy i powrotu do zdrowia i normalnego funkcjonowania wśród ludzi". Chociaż hmm myślę, że nie musi być tak szczegółowo. Ja modlę się w innej intencji, ale myślę, że ludzie, którzy się modlili nie wymieniają szczegółowo swoich chorób jak na karcie pacjenta, tylko o uzdrowienie ciała, albo uzdrowienie z raka-w sensie, że tak ogólnie. Pamiętaj, że Bóg i Maryja znają Cię najlepiej, nawet jak nie do końca dobrze sformułujesz swoją intencję w słowach-będą wiedzieć :)
Besia
Besia Lut 23 '13, 23:42

Witaj Magdo! Tak pomyślalam ,że jakbyś miala kłopoty z odmawianiem różańca to może spróbuj tak chociaż na początek ,będzie Ci może rażniej ,tak na próbę część radosna ,ale są też wszystkie ,jest tu na koncu Pod Twoją obronę i Witaj Królowo ,to nie jest wymagane w NP

http://www.youtube.com/watch?v=tenfbC_oE8s

Magdalena
Magdalena Lut 23 '13, 23:49
Ale jesteście kochani! Dzięki za link napewno 1go dnia odmówię z tym filmikiem! Myślę że intencję sprecyzuję: proszę o uzdrowienie z nerwici i lęku przed ludźmi. Tylko teraz nie wiem czy to nie 2 intencje:) bo to jak pisałam wyżej nerwica lękowa jsk nazwa mówi to niewytłumaczalne racjonalnie dla chorego lęki. Mam nerwicę czyli lęki czasem wieczorem ale od 3 lat mam lęki przed kontaktami z ludźmi. Ale to też forma nerwicy taka fobia. Może lepiej jak poproszę o uwolnienie z lęku przed kontaktami z ludźmi:)
Strony: 1 2 »