Loading...

Różaniec w stylu Oazowym w Nowennie | Forum Nowenny Pompejańskiej

Lokalizacja tematu: Forum » Różaniec » Mam pytanie o...
Martyna
Martyna Lis 29 '13, 01:12

Co myślicie o odmawianiu Różańca na sposób oazowy w Nowennie Pompejańskiej, czyli z dopowiedzeniami zamiast części "Święta Maryjo...", którą się mówi po ostatnim "Zdrowaś Maryjo" z  dziesiątki, po dopowiedzeniu? Wydaje mi się, że to nie powinno mieć znaczenia dla odmawiania Nowenny, skoro to nie jest magia, a po prostu wydaje mi się, że takie rozważanie tajemnic jest ciekawe, chociaż fakt, że wymaga więcej skupienia, więc dobre jest tylko jak się odmawia Różaniec lub w czasie spaceru ewentualnie. Podoba mi się ten sposób odmawiania Różańca, dlatego pytam, bo chciałabym taką możliwość urozmaicenia mieć co do formy. Swoją drogą ciekawa jestem jaką formę miał Różaniec w czasach, gdy Nowenna Pompejańska się rodziła (bo to że "ewoluował" to warto wiedzieć).


Jeśli ktoś nie wie, o co chodzi mi z tymi dopowiedzeniami to wyjaśniam dokładniej: Wszystko mówi się tak samo, tylko po każdym Zdrowaś Maryjo, które się kończy Jezus --> dajemy dopowiedzenie związane z tajemnicą odmawianą zamiast "Święta Maryjo...", np. przy Zwiastowaniu Maryi: "Zdrowaś Maryjo.....owoc żywota Twojego - Jezus, Który się począł z Ducha Świętego" i znowu "Zdrowaś Maryjo.... owoc żywota Twojego - Jezus, który Ciebie wziął sobie za Matkę". (Trzeba się pilnować trochę gramatycznie, by nie zmieniać osób... ale o tym niżej dam cytat). I jak bedziemy przy 10 Zdrowaś Maryjo, po dopowiedzeniu już odmawiamy "Święta Maryjo..."

I komentarz co do zmiany osób ze strony http://www.oaza.pl/dokument.php?id=319
Ponieważ zdanie główne Zdrowaś Maryjo... jest skierowane do Maryi, do której mówimy w drugiej osobie, nie można w zdaniu dopowiadającym zmieniać osoby mówiąc, np.:... Jezus, "który Maryję wziął do nieba: (zamiast:... Jezus, "który Ciebie wziął do nieba). Podobnie, jeżeli dopowiedzenie dotyczy Osoby Jezusa, o której zdanie główne mówi w osobie trzeciej, nie można zacząć mówić w osobie drugiej, np.:... owoc żywota Twojego Jezus, "któryś za nas nosił krzyż (zamiast:... Jezus, "który za nas... ). Reguła jest więc bardzo prosta i jest rzeczą zdumiewającą, jak trudno ludziom poddać się tutaj takiej dyscyplinie poprawnego formułowania zdań.

Edytowany przez Martyna Lis 29 '13, 01:20
Martyna
Martyna Lis 29 '13, 09:38

Jak się mówi dopowiedzenia, to nie mówi się już "Święta Maryjo...". Nie chodzi o mi o ułatwanie, właściwie nie jest to ułatwienie, ponieważ trzeba się skupić przy każdym Zdrowaś Maryjo i coś wymyślić jako dopowiedzenie, nie powiedziałabym więc, że wychodzi jakoś krócej. Więcej trzeba wręcz myśleć i refleksji snuć, bo przy każdym Zdrowaś Maryjo. Jest to podobne do Różańca biblijnego http://mateusz.pl/duchowosc/js-rb.htm i takie były początki naszego Różańca. Co prawda na razie odmawiam Tradycyjnie, ale wręcz czuję, że znaczenia to nie ma, jeśli tym sposobem bardziej bym się modliła, jest mi bliższy sercu. Głębiej tak wchodzę po prostu w modlitwę, jest dla mnie ciekawsza, a tak to czuję że pływam po wierzchu (klepię). I pytam też dlatego, że w tej wersji mam po prostu upodobanie, tak mi się zdarzało modlić przed Nowenną i nie w wyniku lenistwa. Zapytam się jeszcze spowiednika.

Ale dziękuję za opinię :)

Edytowany przez Martyna Lis 29 '13, 09:49
Martyna
Martyna Gru 7 '13, 13:58

Rozmawiałam ze Spowiednikiem. Macie rację. Określił on tak, że to inna duchowość.

Wniosek. O ile dalej jest to Różaniec, o tyle jednak nie jest to już Nowenna Pompejańska.

Dzięki za opinie.