Loading...

Blog marcinolszowski

Dzisiejsza liturgia słowa zaprasza nas na wesele do Kany Galilejskiej. 


Ewangelista św. Jan przedstawia rozmowę między Maryją a Panem Jezusem, w której Chrystus wydaje się być dość oschły dla swojej Matki. Zastanawiałem się dlaczego tak jest, ale nic mi nie przychodziło do głowy. Na szczęście znalazłem homilię wygłoszoną przez Sługę Bożego abp Fultona Sheena który w jednym ze swoich kazań mówił tak:

"Teraz chodźmy na wesele do Kany Galilejskiej, gdzie Nasz Pan wypowiada bardzo osobliwe wyrażenie. Pozwólcie, że nakreślę wam tę scenę. 

Jest wesele, Matka Najświętsza już tam jest, może znała osoby biorące ślub, ale naszego Pana tam nie ma. Jest nad Jordanem gdzie zbiera do siebie swoich uczniów. Matka Najświętsza reprezentuje Stary Testament, Pan Jezus reprezentuje Nowy, który jeszcze nie nadszedł. Przychodzi na to wesele i wtedy Maryja mówi mu: "Nie mają już wina". To był poważny problem, że w kraju obfitującym w winorośla zabrakło wino. Co byś pomyślał o kimś kto organizuje wesele i nie zadbał o to aby było wystarczająco wina?  Matka Boża, była pierwszą która zauważyła brak wina. Zawsze zauważa nasze potrzeby zanim my się zorientujemy, że czegoś nam brakuje. Powiedziała do swgo Syna: "Nie mają już wina". Teraz zauważ słowa jakie wypowiada  nasz Pan do Maryi:  Niewiasto - NIE Matko - Niewiasto, "Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto. Jeszcze nie nadeszła moja godzina" . Gdziekolwiek znajdziecie słowo "godzina" w Ewangelii św. Jana zawsze ono oznacza, mękę, śmierć, cierpienie naszego Pana. Tak więc nasz Pan mówi do Maryi, Matko czy chcesz abym ogłosił,  że jestem Synem Bożym? Czy mam się ukazać jako Mesjasz? Czy zdajesz sobie sprawę, że od tego czasu nasza relacja ulegnie całkowitej zmianie? Do tej pory byłaś mi Matką, ale kiedy zacznę swoją publiczną działalność, sprawię pierwszy cud, już nie będziesz dla mnie po prostu Matką, Staniesz się Matką każdego kogo odkupię, a ty weźmiesz w tym udział. To co stanie się mnie, stanie się także tobie. Nie będę cię już tytułować Matką, ale Powszechną Matką. Takie znaczenie ma wesele w Kanie"


Czy mając taką Matkę możemy się jeszcze czegokolwiek lękać?