Loading...

Pazura za życiem | Forum Nowenny Pompejańskiej

Lokalizacja tematu: Forum » Różności » Książki i kultura
zbynio518
zbynio518 Cze 11 '14, 17:30
Cezary Pazura broni prof. Chazana

DODANE 2014-06-11 15:10

wt /fb.com

Zamiast stawiać pomniki takim ludziom jak Profesor, zaczynamy do nich strzelać - komentuje aktor na swoim profilu fejsbukowym.

Cezary Pazura broni prof. Chazana Jarosław Kruk / CC-SA 3.0Cezary Pazura

W debacie nad przypadkiem wybitnego ginekologa prof. Chazana, który odmówił wykonania aborcji powołując się na klauzulę sumienia głos zabrał m. in. znany aktor i reżyser Cezary Pazura. Na swoim profilu fejsbukowym napisał m. in.:

- [Profesor Bogdan Chazan - red.] nie wskazał matce zdecydowanej na aborcję innego lekarza czy placówki, które by tę "usługę" wykonały. Jemu sumienie nie pozwala zabijać płodu (nienarodzonego człowieka). Wierny swym przekonaniom i przysiędze Hipokratesa: po pierwsze nie szkodzić (Primum non nocere - naczelna zasada etyczna lekarzy). Jak mniemam Pan Profesor chciał OCALIĆ ŻYCIE. Jakie by ono nie było i ile nie miałoby trwać... Postawa heroiczna, czyż nie?

Dalej Pazura pisze:

Wczoraj w jednej z telewizji usłyszałem jako pierwsze doniesienie tej stacji, że Profesor złamał prawo! To sprowokowało mnie do napisania tego tekstu. Hola, hola! To chyba nie jest jednoznacznie rozstrzygnięte, bo nie ma stanowiska Naczelnej Rady Lekarskiej czy nie daj Boże prokuratury! To ewidentne nadużycie. Doniesienie to jednak miało na celu zdyskredytowanie autorytetu Profesora i od początku postawienie go w niekorzystnym świetle. Czysta manipulacja!

Aktor podkreśla, że profesor Chazan nie tylko nie zbył pacjentki, która chciała dokonać aborcji, ale z wielką troską zajął się jej przypadkiem i zaproponował pomoc hospicjum dla chorych dzieci w prenatalnym okresie życia. Z tego powodu ataki na niego są tym bardziej oburzające.

- Jesteśmy świadkami świadomego przeciągania opinii publicznej przeciw uczciwości, zdrowemu rozsądkowi, sumieniu, przeciw autorytetom, wiedzy i kompetencji. Profesor Chazan nikogo nie obraził, służył pomocą większą niż kto inny mógł oferować. Diagnoza tego przypadku manipulacji jest jedna: zamiast stawiać pomniki takim ludziom jak Profesor, zaczynamy do nich strzelać - podsumowuje Cezary Pazura.

 | 1 

Monika
Monika Cze 11 '14, 17:32
czytałam jego wypowiedź i muszę przyznać, że nie przepadam za tym człowiekiem ale za to co powiedział chylę przed nim czoło.
Edytowany przez Monika Cze 11 '14, 17:33
Monika
Monika Cze 11 '14, 22:01
też o tym czytałam - ja tego nie ogarniam, że tak można kalać własne gniazdo.... nie wiem co kieruje takimi duchownymi, którzy tak się o całej sprawie wypowiadają. Lepiej by było gdyby nic nie powiedział.
Edytowany przez Monika Cze 12 '14, 06:44
Dorota
Dorota Cze 12 '14, 09:48

Moje zdanie jest takie:

Po pierwsze :

Pierwsze czego się nauczyłam na rekolekcjach o rozeznawaniu duchowym to o grzechu szemrania na Kościół i jego kapłanów, Pan Bóg wybił mi to z głowy. A to co teraz robicie właśnie jest tym wg mnie, czyli posługując się słowami Moniki, kalaniem ( imiennie ) jednego z pasterzy tego gniazda. . Takie rzeczy zostawiam Bogu w modlitwie i wyższym instancjom, nie ośmielam się puszczać publicznie, bo nie służy to dobru, a w niektórych przypadkach jest roznoszeniem czyjegoś grzechu,

Dziś mamy Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, modlimy się za wszystkich naszych kapłanów.


Po drugie :


Nie wiem, czy czytałyście dokładnie artykuł, ale ja przeczytałam. Ksiądz Szostek odniósł się do sumienia lekarza jako wierzącego, do przysięgi Hipokratesa i jednocześnie do ustawy o zawodzie lekarza.

Czy uważacie, że można to w takiej wersji inaczej rozwiązać , jeśli w myśl cytowanego w artykule fragmentu ustawy o zawodzie lekarza "lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem, z zastrzeżeniem art. 30 - z tym, że ma obowiązek wskazać realne możliwości uzyskania tego świadczenia u innego lekarza lub w innym zakładzie opieki zdrowotnej oraz uzasadnić i odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej."


Wg. mnie te sprawy powinny być jednoznacznie ujednolicone, tak się dzieje choćby w przypadku odmowy służby wojskowej przez różne wyznania, tu prawo jest jednoznaczne i szanuje tę odmowę w przypadku np. Świadków Jehowy .

Niestety mamy takie prawo, że pozwala w trzech przypadkach na aborcję, w przypadku prof. Chazana był jeden z nich. Co w tej sytuacji również z wolnością sumienia kobiety, która chce usunąć tę ciążę ? To są sprawy bardzo trudne, wymagają raczej zmiany prawa i na nie powinniśmy się oburzać jedynie jako katolicy.

Biorąc pod uwagę istniejące prawo wychodzi na to, że przyszły lekarz - katolik powinien się zastanowić nad swoim zawodem , czy w ogóle studiować medycynę - a jest to totalna bzdura.


Czy my siedząc tu na forum zmienimy prawo? Nie.


Ja zakładam jeszcze jedno, a mianowicie fakt, że mogą się tu na portalu znajdować kobiety , które usunęły ciążę . Wiedząc już co zrobiły, próbują sobie przebaczyć , muszą z tym żyć, my modlimy się za wszystkich, w tym zapewne za nie, gdy będziemy temat ciągnąć , mogą jeszcze bardziej znienawidzić siebie....Byłabym z takimi rzeczami ostrożna tutaj.


Monika
Monika Cze 12 '14, 09:51
i głos najbardziej zainteresowanego w tej sprawie czyli prof. Chazana:

http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/200264-profesor-chazan-roznosi-w-pyl-manipulacje-medialne-czas-pomiedzy-zlozeniem-przez-pacjentke-podania-o-aborcje-a-odebraniem-odpowiedzi-wynosil-trzy-dni

Monika
Monika Cze 12 '14, 11:25
słowo od księdza Szostka http://gosc.pl/...rof-Andrzeja-Szostka




Cytat z Dorota Czy uważacie, że można to w takiej wersji inaczej rozwiązać , jeśli w myśl cytowanego w artykule fragmentu ustawy o zawodzie lekarza "lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem, z zastrzeżeniem art. 30 - z tym, że ma obowiązek wskazać realne możliwości uzyskania tego świadczenia u innego lekarza lub w innym zakładzie opieki zdrowotnej oraz uzasadnić i odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej."

no do tego odniósł się prof. Chazan w wywiadzie do którego podałam link:


"A gdybym ja miał tę pacjentkę skierować do lekarza, który wykonuje aborcję, też miałbym poważny problem, ponieważ takiej listy nie ma."

Dorota
Dorota Cze 12 '14, 11:33
Każdy ma prawo skomentować , a komentarz to argumenty , a nie tylko słowo "oburzające to  jest".
Nie powiedział nic ks. Szostek, co jest sprzeczne z nauczaniem Kościoła, a jeśli tak to wykaż to.
Na temat roznoszenia grzechu nie odniosłam akurat do Was, czytaj uważnie.  Ja tej wypowiedzi nie uznaję bowiem za grzech. Jezus mówi " „Oddajcie tedy, co jest cesarskiego, cesarzowi, a co jest bożego Bogu.”. Ks. Szostak odniósł się tylko do  tych spraw Bożych i prawa państwowego i uważam, ze  w tym stanie naszego prawa nie mógł nic innego powiedzieć.. Staję przy zmianie prawa więc , a nie oburzaniu się na wypowiedź kapłana.
Piętnowanie czegoś odbywa się publicznie w necie za pomocą petycji, często je tutaj podpisujemy. Każdy inny rodzaj wzbudza jedynie niezdrowe emocje.
Monika
Monika Cze 12 '14, 11:37
czyli wskazanie lekarza, który wykona aborcję nie jest grzechem cudzym w tym przypadku, tak?
Dorota
Dorota Cze 12 '14, 11:38
Czytałam to Moniko, prof. Chazan  ma nad sobą dyrektora szpitala.
Dorota
Dorota Cze 12 '14, 11:56
Moniko , nie jest w mojej gestii oceniać  czyjś współudział w grzechu. Z tą oceną mają problem również spowiednicy. Naprawdę trzeba do tego wielkiej rozwagi.
Podam przykład...żona nienawróconego męża spełnia obowiązek współżycia, by nie być w konflikcie z mężem. Jest to jej współudział w grzechu męża. Tak to rozpatrują spowiednicy   .  Żona spowiada się z tego, ale musi płynąć jej modlitwa za męża,  jednocześnie wspomina mu , że dla niej ta kwestia jest ważna.  Ocena sytuacji pod kątem jej grzechu należy do spowiednika.
Tu nie mamy wypowiedzi władz Kościoła w stosunku do ks. Szostka, ja bym była ostrożna, zachowując to w swoim sercu .
Monika
Monika Cze 12 '14, 12:01

Cytat z Dorota Tu nie mamy wypowiedzi władz Kościoła w stosunku do ks. Szostka

a przydała by się, oj przydała. 

Monika
Monika Cze 12 '14, 12:14
Myślę, że póki takowego stanowiska władz Kościoła nie ma to poprzestaniemy na tym co już zostało przez nas napisane. Temat na razie zamykam.
Temat jest zamknięty