DODANE 2014-08-16 15:40
KAI |
Pierwszy raz w historii Jasnej Góry odbyła się sakra „białego stróża tego miejsca”.
WALDEMAR DESKA /PAPO. Łukasz Buzun, dotychczasowy przeor klasztoru paulinów na Jasnej Górze, przyjął sakrę biskupią na Jasnej GórzePaulin, o. Łukasz Buzun, dotychczasowy przeor klasztoru, został biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej. Głównym konsekratorem był nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a współkonsekratorami metropolita częstochowski abp Wacław Depo i biskup kaliski Edward Janiak.
W bulli nominacyjnej papież Franciszek podkreślił jasnogórski charyzmat, z którego wyrósł nowy biskup. - Ty, który przeorem tego klasztoru jesteś wiernie wypełniając obowiązki duszpasterskie zlecone ci przez Zakon wobec niezliczonych pielgrzymów przybywających do tego świętego miejsca według naszego rozeznania jesteś zdatny do podjęcia ważnego urzędu - czytamy m.in. w papieskiej bulli.
Na początku liturgii świeceń o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów wyraził radość z zaufania jakim papież obdarzył paulińską wspólnotę i zapewnił nowo wyświęconego biskupa o braterskiej modlitwie i wsparciu. - Po raz pierwszy w historii ta świątynia jest miejscem udzielenia sakry biskupiej stróżowi tego miejsca, byłemu przeorowi klasztoru jasnogórskiego o. Łukaszowi Buzunowi. Jesteśmy świadomi wielkiego zaufania, jakim o. Łukasz został obdarzony przez Ojca Świętego Franciszka. Dla zakonnej wspólnoty, jak i dla o. Łukasza, to wielka radość oraz ogromne zobowiązanie – powiedział przełożony generalny paulińskiego Zakonu. Zapewnił, że o. Buzun nadal pozostaje zakonnym współbratem, a paulini pragną towarzyszyć jego pasterskiej posłudze.
W kazaniu bp Edward Janiak zauważył, że biskup z Jasnej Góry jest darem wymodlonym przez kaliski lud podczas niedawnej peregrynacji Obrazu Nawiedzenia i podczas pieszych pielgrzymek „od Józefa do Maryi”. Zaprosił nowego pasterza do współpracy i zapewnił o otwartości serc wiernych.
- Kiedy Watykan ogłosił papieską decyzję, jednym z telefonów, jakie otrzymałem z gratulacjami, był telefon od pierwszego biskupa kaliskiego bp Stanisława, który radosnym głosem powiedział: ‘Księże biskupie Edwardzie, to owoc głęboko przeżytej peregrynacji Matki Bożej Częstochowskiej w naszej diecezji, proszę o tym pamiętać’. Tak właśnie, z wiarą i przekonaniem przyjmujemy Cię, jesteś darem Matki Bożej dla Kościoła kaliskiego - mówił kaznodzieja.
Bp Janiak podkreślił, że wierni oczekują od biskupa świadectwa wiary w Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. - Pragną, aby biskup był dla nich ojcem, bratem i przyjacielem, aby wskazywał im drogę do zbawienia – stwierdził kaliski biskup. Przypomniał, że „posługa biskupa polega na kontynuacji misji apostołów. Na pierwszym miejscu, jako zasadnicze zadanie, stoi przepowiadanie Ewangelii. Biskupi są zwiastunami wiary prowadzącymi do Chrystusa”.
W bardzo osobistych słowach kaznodzieja stwierdził: „idziesz na front, już mury zakonne cię nie obronią, ale możesz liczyć na modlitwę unoszącą się ku niebu z tego pełnego ciepła gniazda. Wierzę, że idziesz z ogromnym ładunkiem duchowym. Zapraszam Cię do współpracy w Winnicy Pańskiej”.
Bp Janiak zapewniał, że choć nowego biskupa czeka trudna praca, to z pewnością będzie ona wdzięczna. - W Kościele kaliskim dzieje się wiele dobrych rzeczy, ludzie są tradycyjnie religijni. Podejmujemy tam wiele ciekawych inicjatyw dla pogłębienia wiary. Sam odkrywam ciągle, w okresie tych dwóch lat, nowe zwyczaje, piękno tego prostego ludu, ale mającego wielkie poczucie godności, mocno przywiązanego do Boga, do Kościoła i Ojczyzny – podkreślił biskup kaliski.
Nowy biskup jako swą dewizę obrał zdanie „Ty masz słowa życia wiecznego”. „Dla każdego chce być kapłanem ojcem bratem to jest moje powołanie i chcę je wypełniać jak najlepiej - zapewnił bp Buzun.
Nowy biskup o. Łukasz Buzun urodził się 26 lutego 1968 r. w Korycinie (archidiecezja białostocka). Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne OO. Paulinów, uzyskując tytuł magistra teologii. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 1996 r. w Częstochowie. Po święceniach prezbiteratu przez 9 lat posługiwał w parafii prowadzonej przez paulinów w Wieruszowie, na terytorium diecezji kaliskiej, a jednocześnie studiował teologię duchowości i doktoryzował się na UKSW w Warszawie.
O. Buzun przez 3 lata pełnił funkcję podprzeora Klasztoru Jasnogórskiego, a 2 kwietnia 2014 r. został wybrany przeorem. Ojciec Święty Franciszek mianował go 5 lipca 2014 r. biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Cusira.
Jako dewizę biskupiego posługiwania bp Buzun obrał słowa „Verba vitae aeternae habes” (Ty masz słowa życia wiecznego), zaczerpnięte z Ewangelii według św. Jana. W jego herbie biskupim został umieszczony na górze chrystogram, utworzony przez dwie greckie litery - X (chi) i P (rho) – oznaczające mesjański tytułu Jezusa Chrystusa. Nieco niżej po bokach znajdują się dwa inicjały: M oraz J. Pierwszy oznacza Matkę Syna Bożego – Maryję, drugi nawiązuje do osoby św. Józefa. Na dole tarczy herbowej widnieje palma – symbol Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika.
Mszę św. celebrowało ponad 250 kapłanów, w tym bardzo licznie księża biskupi. Przybyło duchowieństwo diec. kaliskiej, osoby konsekrowane, przedstawiciele władz miasta Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego, współbracia paulini z różnych placówek w kraju i za granicą.
Obecni byli rodzice o. Łukasza Buzuna, rodzeństwo i cała rodzina. Przybyli przedstawiciele wielu parafii diec. kaliskiej, w tym paulińscy parafianie z Wieruszowa, gdzie przez 9 lat duszpasterzował o. Łukasz, oraz wierni z rodzinnej parafii o. Łukasza z Korycina wraz z proboszczem ks. Andrzejem Gniedziejką.
| 1 |