Loading...

Cud w Kanie Galilejskiej | Forum Nowenny Pompejańskiej

Rosa del Cielo
Rosa del Cielo Lip 15 '12, 10:18
1Trzeciego dnia odbywało się wesele w Kanie Galilejskiej i była tam Matka Jezusa. 2Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. 3A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: «Nie mają już wina». 4Jezus Jej odpowiedział: «Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja?» 5Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie». 6Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary. 7Rzekł do nich Jezus: «Napełnijcie stągwie wodą!» I napełnili je aż po brzegi. 8Potem do nich powiedział: «Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu!» Ci więc zanieśli. 9Gdy zaś starosta weselny skosztował wody, która stała się winem - a nie wiedział, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli - przywołał pana młodego 10i powiedział do niego: «Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory». 11Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie. 12Następnie On, Jego Matka, bracia i uczniowie Jego udali się do Kafarnaum, gdzie pozostali kilka dni
Rosa del Cielo
Rosa del Cielo Lip 15 '12, 10:58
Moja ulubiona część różańca i ulubiona tajemnica! <3
Najczęściej zwraca się uwagę w opisach tej tajemnicy na to, że to początek działalności Jezusa. Jednak dla mnie ma przede wszystkim dwa inne wymiary.

Po pierwsze - nadaje sens całemu różańcowi.
Matka Boska pokazuje tutaj, że potrafi wszystko wyprosić u Boga. Używa kobiecego szantażu, jasno komunikując problem - Nie mają wina. A później stawia Jezusa przed faktem dokonanym - Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie. Mimo że Jezus jeszcze się przekomarza, pytając czy to jest na pewno ich sprawa. I ja odczułam w swoim życiu, że Bóg lubi, kiedy tak mocno wierzy się w jego moc. Nie znosi stanu "nie wiem, czego chcę", chce, abyśmy mu jasno komunikowali, czego pragniemy. I nie obraża się na szantaż, bo to jest właśnie takie zawierzenie Mu - Panie Boże, ja potrzebuję twojej pomocy, bo nie chcę łamać twoich praw, aby to zdobyć. I z góry dziękuję, bo ty przecież wszystko możesz, to na pewno mi pomożesz. - Tak, Ja, Twój Bóg, wszystko mogę i ci pomogę.

Po drugie - widać tu troskę Maryji o człowieka.
Człowiek często jest w Biblii przestawiany jako naczynie. Maryja widzi, że tych sześć stągwi jest zupełnie pustych i prosi Jezusa, aby coś z tym zrobił. A on karze napełnić je żywą wodą i zamienia je w najprzedniejsze wino - dla mnie wino jest metaforą miłości. Później Jezus nie zapomina się pochwalić - Bóg lubi być chwalony za swoje dzieła. <3
Besia
Besia Wrz 27 '12, 12:23

Tajemnica 2 Światła - Objawienie Jezusa na weselu w Kanie

„Odbywało się wesele w Kanie Galilejskiej i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów”(J 2,2).Podczas uroczystości weselnych, w pewnym momencie spostrzegła Ma- ryja zakłopotanie gospodarzy, bo zabrakło wina. Zwraca się więc Maryja do Syna ze słowami „Wina nie mają”, a do pozostałych mówi: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Tu w Kanie Galilejskiej po raz pierwszy tak widocznie i czytelnie objawił Chrystus swoją Boską Moc przemieniając wodę w wino. Uczynił to na prośbę i przez wstawiennictwo swojej Matki. Ukazał przez to, że nie jest mu obojętny ludzki niepokój i gotów jest zaradzać także potrzebom przyziemnym, aby otworzyć ludzkie oczy na prawdę wiary. Chrystus w Kanie objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie.

Tajemnica 2 Swiatla

Maryja obecna jest w Kanie Galilejskiej jako Matka Jezusa — i w sposób znamienny przyczynia się do owego „początku znaków” objawiających mesjańską moc Jej Syna. Oto, kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: Nie mają już wina>>. Jezus Jej odpowiedział: <Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja?>>” (J 2,34). Wedle Ewangelii św. Jana owa „godzina” oznacza moment wyznaczony przez Ojca, w którym Syn wypełni swoje dzieło i ma doznać uwielbienia. Chociaż więc to, co Jezus odpowiedział swej Matce, zdaje się wskazywać raczej na odmowę, tym niemniej Maryja zwraca się do sług ze słowami: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5). Wtedy Jezus nakazuje sługom napełnić wodą stągwie tam stojące — a woda staje się winem, lepszym niż to, jakie uprzednio zostało podane gościom weselnym. W tekście Janowym opisu wydarzenia z Kany zarysowuje się to, w czym to nowe macierzyństwo wedle Ducha, a nie tylko wedle ciała, konkretnie się przejawia. Przejawia się, więc w trosce Maryi o ludzi, w wychodzeniu im naprzeciw w szerokiej skali ich potrzeb i niedostatków. W Kanie Galilejskiej została ukazana jedna tylko konkretna odmiana ludzkiego niedostatku, pozornie drobna i nie największej wagi („wina już nie mają”). Posiada ona jednak znaczenie symboliczne: owo wychodzenie naprzeciw potrzebom człowieka oznacza równocześnie wprowadzenie ich w zasięg mesjańskiej misji i zbawczej mocy Chrystusa. Jest to, więc pośrednictwo: Maryja staje pomiędzy swym Synem a ludźmi w sytuacji ich braków, niedostatków i cierpień. Jej pośrednictwo ma, więc charakter wstawienniczy: Maryja „wstawia się” za ludźmi. Ale nie tylko to: jako Matka równocześnie chce, aby objawiła się mesjańska moc Jej Syna. Matka Chrystusa staje się wobec ludzi rzecznikiem woli Syna, ukazując te wymagania, jakie winny być spełnione, aby mogła się objawić zbawcza moc Mesjasza. W Kanie, dzięki wstawiennictwu Maryi i posłuszeństwu sług, Jezus zapoczątkował „swoją godzinę”.

objawienie, tajemnice rózanca swietego, tajemnica swiatla, objawienie panskie, rózaniec tajemnice swiatla, tajemnice swiatla rozwazania,tajemnica objawienie

Podczas godów w Kanie ta miłościwa Pani spostrzega troskę I niepokój gospodarzy uczty. Natychmiast okazuje współczucie I Jej gorliwa miłość sprawia, że na tym nie poprzestaje, lecz pragnie przyjść z pomocą. I co czyni, aby im pomóc? Zwraca się zaraz do Syna I wypowiada te proste słowa: Nie mają wina! I Syn dla Maryi spieszy z pomocą gospodarzom uczty, i to w chwili, gdy nie nade szła jeszcze godzina, aby ujawnić się i zacząć publiczną działalność. Najświętsza Dziewico, skoro ulitowałaś się nad małżonkami z Kany Galilejskiej i wybawiłaś ich z opresji, uproś Go również, aby uczynił dla mnie podobny cud i obdarzył łaskami, których potrzebuję, aby godnie Go przyjąć.

objawienie, tajemnice rózanca swietego, tajemnica swiatla, objawienie panskie, rózaniec tajemnice swiatla, tajemnice swiatla rozwazania,tajemnica objawienie

Współczuj Maryi w cierpieniach, których przysparzają Jej współbracia, bo nie dość, że grzesząc, doprowadzili do zguby Jej Syna, to oddalają się od Niego coraz bardziej, zamiast Go poszukiwać, I w ten sposób mnożą własne winy, odkładając z dnia na dzień swe nawrócenie. Proś Boga o na wrócenie dla nich.

objawienie, tajemnice rózanca swietego, tajemnica swiatla, objawienie panskie, rózaniec tajemnice swiatla, tajemnice swiatla rozwazania,tajemnica objawienie

Nijakość jakaś wszędzie. Nijaki to żaden, bez wartości i znaczenia. Nijaka miłość w nudę się zmienia. Ni- jakie życie przecieka przez ręce jak woda. A wtedy już nic nie warto, bo i po co, bo i komu... Nie wina, ale laski ludzie nie mają, a bez laski wszystko jest byle jakie. Trzeba, więc tę wodę nijakości życia i miłości przynieść Mu, niech dotknie i przemieni, smak nowy, nieznany, ukryty da poczuć. Powiedz, jak go nie tracić szybko, Matko cudownej przemiany?

objawienie, tajemnice rózanca swietego, tajemnica swiatla, objawienie panskie, rózaniec tajemnice swiatla, tajemnice swiatla rozwazania,tajemnica objawienie

Maryja w Kanie Galilejskiej powiedziała do Jezusa: „Nie mają już wina”. Bądźmy i my także, jak Ona, świadomi potrzeb ludzi ubogich, niezależnie od te- go, czy będą to potrzeby duchowe czy materialne, i tak jak Ona hojnie dzielmy się z innymi miłością i łaską, którymi sami zostaliśmy obdarzeni. (...) Troska o innych jest początkiem świętości. Jeśli nauczysz się sztuki myślenia o bliźnich, będziesz coraz bardziej podobny do Chrystusa; Jego, bowiem serce było dobre i łagodne, On zawsze myślał o potrzebach innych. Nasze powołanie, jeśli ma być piękne, musi być przepełnione troską o bliźnich.

objawienie, tajemnice rózanca swietego, tajemnica swiatla, objawienie panskie, rózaniec tajemnice swiatla, tajemnice swiatla rozwazania,tajemnica objawienie

„Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5). A co mówi? Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali” (J 13, 34). To samo przykazuje tego najbardziej pragnie — zarówno Jezus, jak i Maryja. Maryjo, pozwól mi godnie wypełnić ten podwójny nakaz Jezusa. Wówczas objawi On we mnie swoją chwałę i prawdziwie będę Jego uczniem. Uwielbiam cię, Trójco Święta, z Maryją, Pośredniczką łask wszelkich, w tajemnicy objawienia się Pana Jezusa na weselu w Kanie Galilejskiej.

objawienie, tajemnice rózanca swietego, tajemnica swiatla, objawienie panskie, rózaniec tajemnice swiatla, tajemnice swiatla rozwazania,tajemnica objawienie

Idąc za Nim, idziemy bezpiecznie, nie zbłądzimy. Je go nauka tylko prawdą, Jego wzór świętością, Jego miłość szczęściem i zadowoleniem serca. To jest sekret miłości: dla miłości Ukochanego spełniać Jego najświętszą wolę, w jakikolwiek sposób nam się objawia. Duszy, która w niczym nie szuka siebie, ale szuka spełnienia woli Bożej, chociaż by dużo ją kosztowało wykonanie tego, czego Pan Bóg żąda, takiej duszy Pan Jezus zawsze dać raczy poznać wolę swą najświętszą i nie dopuści, żeby ona zeszła z drogi Bożej, a gdyby przez ułomność upadła na chwilę, Pan Jezus ją oświeci, da jej to poznać i pociągnie ku sobie.

objawienie, tajemnice rózanca swietego, tajemnica swiatla, objawienie panskie, rózaniec tajemnice swiatla, tajemnice swiatla rozwazania

Przemiana wody w wino to wewnętrzna przemiana każdego z nas dokonana przez Chrystusa. Bo tak jak woda w stągwiach nie wytrzymała gorąca emanującego z rąk Chrystusa i zaczęła się przemieniać, tak i my, stągwie wypełnione wodą, winniśmy się przemieniać w pobliżu Chrystusa. Musimy się do Niego zbliżyć, musimy Go zaprosić do swojego życia. Wtedy On dokona cudu. Módlmy się o dobrą przemianę nas wszystkich.