Loading...

Różaniec w nauczaniu i dokumentach Kościoła Katolickiego. | Forum Nowenny Pompejańskiej

Lokalizacja tematu: Forum » Różności » Propozycje
Karolina
Karolina Sie 1 '15, 12:20

Ostatnio sporo myślałam na temat tej jakże ważnej i potężnej modlitwy, i zdałam sobie sprawę z faktu, że na Polskich stronach brakuje porządnego serwisu, lub strony która ujmowała by nauczanie o różańcu w sposób bardziej konkretny i usystematyzowany. To aż dziwne jak na fakt, że Polska jest krajem Katolickim, a np w języku angielskim takie strony są jak np ta http://www.mycatholicsource.com/mcs/guide.htm

Toteż zakładam taki wątek, w którym znajdzie się to, co Kościół mówi o różańcu, wiadomo że było sporo uznanych objawień Maryjnych, ja jednak skupię się tu bardziej na dokumentach (czyli na encyklikach, listach i nauczaniu doktorów Kościoła, ewentualnie na cytatach świętych).

"Jeśli chcecie pokoju w waszych sercach, domach i kraju zbierajcie się razem każdego wieczoru i odmawiajcie Różaniec"

- św. Pius X

 

"Małżeństwa powinny razem odmawiać różaniec, ponieważ ich wspólna modlitwa ma większą moc niż modlitwa każdego z osobna. Gdy w rodzinie pojawi się dziecko powinni modlić się przed kołyską, tak jak robili to Józef z Maryją" - arcybiskup Fulton Sheen

 

"Niech szczególnie też ojcowie i matki przyświecają pod tym względem dzieciom dobrym przykładem. Kiedy zwłaszcza pod koniec dnia wracają wszyscy od pracy i zajęć w zacisze domowe, powinno grono dziatek pod przewodnictwem rodziców i przed świętym obrazem Matki Niebiańskiej jednym głosem, w jednej wierze, w jednym duchu odmawiać Różaniec. Jest to przepiękny i zbawienny zwyczaj; nie można wątpić, że zapewni rodzinie pogodne współżycie i sprowadzi na nią dary niebieskie.

 

Jeśli świat w swej pysze Różaniec ośmiesza i odrzuca, to nieprzejrzany wręcz zastęp świętych ze wszystkich wieków i każdego stanu nie tylko serdecznie go pokochał i pobożnie odmawiał, ale używał go też zawsze jako potężnego oręża w walce z szatanem, dla zachowania czystości życia, dla skuteczniejszego uzyskania cnót i w końcu do szerzenia pokoju wśród ludzi. Nie zbywało też na wielu wybitnych bardzo uczonych, którzy mimo nawału wyczerpujących studiów i badań naukowych, nie opuszczali żadnego dnia, żeby nie uklęknąć przed obrazem Matki Bożej i nie odmówić pobożnie Różańca. Nawet królowie i książęta uważali to za święty obowiązek, mimo, że obarczeni byli kłopotami i trudami rządzenia. Dlatego nie tylko ręce prostaczków i ubogich piastują i ściskają tę koronkę mistyczną, ale przynosi ona zaszczyt ludziom wszelkiego stanu.

Nadto Różaniec jest nie tylko skutecznym orężem w walce z wrogami Boga i z nieprzyjaciółmi wiary, ale krzewi także i rozwija cnoty ewangeliczne i zdobywa dla nich dusze. Przede wszystkim podsyca wiarę katolicką, odradzającą się łatwo pod wpływem rozważania świętych tajemnic, i podnosi dusze do prawd od Boga użyczonych."

św. Pius X, "Ingravescentibus malis"

 

"Różaniec jest najpiękniejszą i najmilszą modlitwą, której odmawianie najbardziej raduje Niepokalanie Poczętą Maryję Zawsze Dziewicę" - - św. Pius X

 

"Nikt, kto odmawia codziennie Różaniec, nie popadnie w herezję ani nie zwiedzie go diabeł. To oświadczenie z chęcią podpiszę własną krwią."

- św. Ludwik de Montfort

 

"Jeśli chcesz aby ktoś się naprawdę nawrócił naucz go odmawiania Różańca. Stanie się jedna z dwóch rzeczy - albo przestanie go odmawiać, albo się nawróci i zostanie mu udzielona łaska wiary."

- arcybiskup Fulton Sheen

 

 

 

 

 

Edytowany przez Karolina Sie 1 '15, 15:07