Loading...

"Odczarować" Różaniec... | Forum Nowenny Pompejańskiej

Lokalizacja tematu: Forum » Różaniec » Jak nauczyć się różańca?
GG
GG Sie 15 '12, 20:06
Napiszę kilka moich przemyśleń. Dlaczego "odczarować"? Bo nadal różaniec kojarzy się wielu ludziom z "babciami", ludźmi starszymi i według wielu jest to modlitwa dla ludzi starych, którzy mają dużo czasu. Na dodatek modlitwa nudna. "Kółka Różańcowe" są nie atrakcyjne... nie to co np modlitwa w Odnowie w Duchu Świętym, w nowych ruchach charyzmatycznych... Tak myśli niestety wielu katolików. A jest to oczywiście nie prawda! Choć niestety prawdą jest że różaniec jest dla wielu młodych ludzi niezbyt "atrakcyjną" formą modlitwy, bo nie gwarantuje emocji, modlitw w językach, tego co jest widoczne. To modlitwa kontemplacyjna, zatopiona w ciszy w potarzaniu pięknych słów pozdrowienia Anielskiego. Ale czy przez to nadaje się ona tylko dla osób starszych? W żadnym wypadku. Choć ruchy charyzmatyczne gwarantują emocje, egzaltacje nawet, to trzeba brać pod uwagę, że emocje te szybko mijają... a różaniec gwarantuje coś trwałego, gwarantuje pokój serca i duszy, ukojenie. Jeżeli rzecz jasna jest odmawiany tak jak potrzeba, nie w pośpiechu, nie w biegu. Różaniec swoją prostotą przypomina skromny polny kwiatek, jest ich wszędzie dużo i mało ludzi zwraca na nie uwagę, bo wolą wytworne i drogie kwiaty ogrodowe. A polne?  Kto by tam patrzył na nie z podziwem.. A jednak są ludzie którzy wolą polne kwiaty, to ludzie prości sercem i duchem, prostaczkowie z Pisma Świętego, którym tajemnice Swoje objawia Sam Pan Bóg.. Tak samo i z różańcem. Jego tajemnice są dostępne tylko ludziom prostym i szczerym, ufającym i pokornym. A tacy są  na szczęście w każdym wieku.. Kto zakocha się w różańcu, kto odkryje różaniec na prawdę, nie będzie potrzebował już specjalnych uniesień i emocji modlitewnych. Sama Maryja mu wystarczy..
Edytowany przez GG Sie 15 '12, 20:09
Rosa del Cielo
Rosa del Cielo Sie 15 '12, 20:23
Ożywcze jest to, co napisałaś.
Różaniec ma niesamowitą moc. Uwielbiam śpiewany!
GG
GG Sie 15 '12, 20:24
Bóg zapłać. Dodam jeszcze, że byłam świadkiem kilkakrotnie takich spotkań charyzmatycznych i na jedno zwróciłam uwagę. Tam nie odmawiano różańca, nawet jednej dziesiątki. Dlatego też zrezygnowałam z chodzenia na takie spotkania, gdzie Matka Boża nie była nawet na drugim planie, ale gdzieś dużo dalej. Jednocześnie porównałam swoje odczucia po dobrze odmówionym różańcu i po takim spotkaniu. Różaniec miał olbrzymią przewagę. Uniesienia i emocje rzeczywiście trwały krótko a potem następowała jakaś pustka i pytanie - co dalej? Podczas gdy po różańcu następował pokój i poczucie bezpieczeństwa i pewność, że Matka Boża ma mnie w Swojej Opiece i to wystarczy :)
Edytowany przez GG Sie 15 '12, 20:27
Rosa del Cielo
Rosa del Cielo Sie 15 '12, 20:36
A ja widzę, że źle, aby człowiek był sam. Wiem, że działalność niektórych wspólnot jest podejrzana, ale dobrze jest być we wspólnocie. Trzeba szukać towarzystwa braci w wierze i nie być "katolickim singlem na morzu pogaństwa", bo jak masz wokół siebie tylko ludzi, którzy ci mówią, że jest z tobą coś nie tak, jeśli np. nie akceptujesz seksu pozamałżeńskiego, to trzeba, to można zwariować.
GG
GG Sie 15 '12, 21:05
Agata zgadzam się oczywiście, ale uważam, że trzeba szukać takich wspólnot gdzie jest także miejsce i na różaniec. I to powinno dla nas odmawiających różaniec być priorytetem. Tak gdzie byłam nie było dla niego miejsca ( nawet na jedną dziesiątkę! ), choć spotkania trwały po kilka godzin.
Rosa del Cielo
Rosa del Cielo Sie 15 '12, 21:50
A mogę wiedzieć, jaka to była wspólnota?
Besia
Besia Sie 15 '12, 22:14

Ja się też spotkałam z takim stwierdzeniem w jednej ze wspólnot ,że różaniec nie jest im potrzebny ,to właśnie pycha się tam odezwała ,bo jesteśmy lepsi ,co tam taki zwykły różaniec. Oczywiście ,że wspólnoty są potrzebne ,ale trzeba bardzo uważać ,pychę bardzo lubi szatan .Dlatego zwracajmy uwagę na modlitwa różańcową we współnotach ,bo to naprawdę ważne.

Kiedyś brałam udział w spotkaniach charyzmatycznych i na początku spotkania członkowie tej wspólnoty prowadzili różaniec ,i tak powinno być.

Edytowany przez Besia Sie 16 '12, 09:06
GG
GG Sie 17 '12, 01:39
Ta wspólnota to SNE. Szkoła Nowej Ewangelizacji. Nowa więc pewnie pomijają "stare" metody ;) takie jak różaniec..
Rosa del Cielo
Rosa del Cielo Sie 17 '12, 17:37
Dobrze, że ostrzegacie, ale wspólnoty są jednak ważne i nie należy z nich rezygnować, tylko dlatego że się na jednej przejechało.
Besia
Besia Sie 17 '12, 20:36
Oczywiście ,że nie należy rezygnować ,ale po prostu uważać,wspólnoty są bardzo potrzebne zgadzam się z tym ,