Loading...

Kościoły w Polsce | Forum Nowenny Pompejańskiej

Lokalizacja tematu: Forum » Różności » Propozycje
Renata
Renata Gru 9 '16, 19:44

Witam.

Ponieważ interesuję się architekturą sakralną i turystyką postanowiłam stworzyć stronę internetową

https://propozycjenadzis.blogspot.com/

Ponieważ nie znalazłam podobnej, a nawet gdyby była zawsze można zrobić coś po swojemu. A ponieważ jest to zupełnie nowe "dzieło" wymyślone wczoraj mam pytanie czy ktoś z Was chciałby mi pomóc podsyłając jakieś interesujące propozycje kościołów które warto pokazać.

Najlepiej takie mniej powszechnie znane, o których może niewielu z nas wie.

pozdrawiam serdecznie

Edytowany przez Renata Gru 9 '16, 19:46
Margot
Margot Gru 9 '16, 22:07

Hej Renata:)

Mamy podobne zainteresowania :) Czy znasz tę świątynię:

http://nmpanielska.pl

Jest to przepiękna bazylika z figurą MB w ołtarzu głównym, łaskami słynącą, nazwaną Panią Zagłębia.

W Sosnowieckiej katedrze jest też dość nowa kaplica MB Pompejańskiej, nazwana Kaplicą Różańcową, jest tam od niedawna stała adoracja Najświętszego Sakramentu:

http:///...id=34&Itemid=191

Bazylika katedralna jest piękna i warta obejrzenia:

http:///...atid=8&Itemid=11

Jest tutaj też zabytkowy kościół parafialny, nazywany w mieście "kościółkiem kolejowym", ze względu na lokalizację, tuż obok dworca PKP. Kościół ten jest pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, jest w nim stały konfesjonał:

http://www.parafia.sosnowiec.pl

 

Edytowany przez Margot Gru 9 '16, 22:08
Renata
Renata Gru 9 '16, 22:16

ok. Dzięki. Dziś już jest późno, jutro wstawię. Mam nadzieję, że wszyscy razem będziemy tworzyć ten blog

Renata
Renata Gru 11 '16, 15:26

Dwa barokowe kościoły w Zakliczynie https://propozycjenadzis.blogspot.com/

Edytowany przez Renata Gru 11 '16, 15:28
Margot
Margot Gru 12 '16, 06:36

Jeszcze raz wkleję Ci link do dąbrowskiej bazyliki, ten który wcześniej wkleiłam jest nieaktywny. Bazylika jest przepiękna i ma też ciekawą historię. 

http://nmpanielska.pl

 

Znów się wkleił nieaktywny, no trudno, widać tak musi być.

 

Edytowany przez Margot Gru 12 '16, 06:37
Renata
Renata Gru 12 '16, 17:11

Bazylika w Dąbrowie Górniczej i sanktuarium fatimskie w Zakopanem na Krzeptówkach

https://propozycjenadzis.blogspot.com/

Edytowany przez Renata Gru 12 '16, 17:11
Renata
Renata Gru 14 '16, 10:22

Sanktuarium w Ludźmierzu

https://propozycjenadzis.blogspot.com/

Renata
Renata Gru 16 '16, 08:37

kościół i sanktuarium na Bachledówce

https://propozycjenadzis.blogspot.com/

Margot
Margot Gru 17 '16, 05:07

Sanktuarium MB Kębelskiej w Wąwolnicy zwane jest "Częstochową wschodu". Jest tam łaskami słynąca figura Matki Bożej, 

http://www.sanktuarium-wawolnica.pl/index.html

Historia objawień
   Tradycja kultu Matki Bożej w Kęble i Wąwolnicy sięga prawdopodobnie okresu najazdów tatarskich na Rzeczpospolitą pod koniec XIII w. W kronice parafialnej czytamy opowieść przekazywaną w wąwolnickiej tradycji o początku kultu na tych terenach:"Strasznym był rok 1278 dla Polski. Nawała tatarska zalała ją całą. Ziemia Lubelska najwięcej od innych spustoszeniu uległa, wtedy w głąb kraju krocie spieszyły barbarzyńskie zagony, tu zakładały główne swoje obozowiska, tu zwozili łupy świeżą krwią zbroczone. Spędzane krocie nieszczęśliwych jeńców przeznaczonych na niewolników chana". Po wielkich spustoszeniach Lublina kolej przyszła na położoną od niego o 4 mile drogi Wąwolnicę. 
    Bitwy rozgrywały się w Kęble koło Wąwolnicy, wśród lasów, gdzie znajdowała się statua Matki Bożej. Przy drodze koło wielkiego kamienia Tatarzy rozbili obóz, tu gromadzili łupy i przetrzymywali jeńców. Na ogromnym głazie ustawili statuę Matki Bożej, a ponieważ wiedzieli, jaką czcią otaczali Ją Polacy, a szczególnie mieszkańcy tych okolic, urządzali sobie z niej kpiny na oczach zniewolonych. 
    W tym czasie pod Głuskiem Opolskim rozgrywała się ostateczna walka Tatarów z dziedzicem Wąwolnicy Ottonem Jastrzębczykiem. Chorągiew chana padła. Kiedy uciekający w popłochu najeźdźcy zbierali łupy i jeńców z Kębła, "nad Matką Bożą ukazała się jasność i unosić się zaczęła w górę, na przeciwległej górze o paręset kroków stanęła na lipie, jakoby uchodząc z rąk niewiernych, czasem jeszcze bardziej przerażeni Tatarzy, jak najszybciej uciekali, tak że łupy co nie były na wozach i jeńców pozostawili, nie myśląc o zdobywaniu zamku. Po ich ucieczce statua Matki Bożej nazad stanęła na kamieniu". 
    Patrząc na te wydarzenia jeńcy zrozumieli, że nadszedł czas łaski, poczuli obecność Boga, który przywrócił im wolność. Działo się to w pierwszych dniach września 1278 roku. Miejsce tego wydarzenia, gdzie pozostały lipa i głaz, były często odwiedzane przez ludzi, gdyż po objawieniu się Matki Bożej wieść o cudzie rozeszła się błyskawicznie. Wtedy kilkaset kroków od tego miejsca dziedzic Otto Jastrzębczyk postanowił wybudować drewniany kościół, w którym umieszczono cudowną figurkę. 
    Wkrótce figurka zasłynęła wielkimi łaskami, dlatego w dawnej Polsce z daleka wędrowali do niej pobożni pielgrzymi ze swoimi potrzebami i nadziejami. Ojcowie benedyktyni objęli patronat nad kościółkiem Matki Bożej w Kęble i nad cudowną figurką. Widząc jakich łask od matki doznaje lud, doniesli o tym swemu przełozonemu ze Świętego Krzyża. O. Chrystyn Mirecki przybył tu, by przekonać się, jaką opieką otoczyła Pani Kębelska swój lud. "Wtedy udał się z prośbą do Stolicy Apostolskiej o przeniesienie Matki Bożej z Kębła do kościoła pod wezwaniem św. Wojciecha w Wąwolnicy, jako okazalszego, gdyż tamten w Kęble był mały i zniszczony, a tym bardziej, że benedyktyni musieli tam co dzień do odprawiania nabożeństw dochodzić. Stolica święta takowe przyzwolenie dała." 
    W dniu 8 września 1700 roku, za zgodą papieża 
Inocentego XII odbyło się przeniesienie w uroczystej procesji figurki Matki Bożej z Kębła do kościoła parafialnego w Wąwolnicy. Figurka Matki Bożej umieszczona została na ołtarzu głównym i w tym samym miejscu pozostaje do dzisiaj, a ponieważ sprowadzono ją z Kębła, dlatego nazywana jest Kębelską. 
    Zachowana do naszych czasów figurka kębelska pochodzi z ok. 1440 r. Została wykonana z pnia lipowego o wys. 85 cm i rozpiętości w najszerszym miejscu 27 cm, w nieznanej bliżej pracowni śląskiej lub pomorskiej. Jest działem z tzw. cyklu Pięknych Madonn, których prototypem była kamienna rzeźba Pięknej Madonny z Vimpergu. Zgodnie z tym stylem rzeźbę cechuje elegancja i dworskość w przedstawianiu postaci, subtelny, regularny rysunek twarzy oraz bogactwo i dekoracyjność w układzie draperii. Najistotniejszym motywem w figurce jest prezentacja światu Dzieciątka Jezus przez Matkę. 
    Kościółek Najświętszej Maryi Panny w Keble został rozebrany. Na pamiątkę na jego miejscu wierny lud postawił figurkę ze statuą Matki Bożej. A kamień? Początkowo pozostawał pusty, jednak później stanęła na nim kapliczka wybudowana przez ociemniałego Franciszka Klempińskiego, mieszkańca Wąwolnicy. 
    W dniu 15 sierpnia 1840 roku ks. Jan Patro, proboszcz parafii, ustawił w kapliczce figurkę Matki Bożej przeniesioną z kościoła św. Marii Magdaleny. Wtedy fundator kaplicy Franciszek Klempiński odzyskał wzrok. 
    Podobnie Klemens Figiel, cieśla z Klementowic, dotkniety paraliżem ze szczerą modlitwą doczołgał się do ołtarza z cudowna figurką, a odzyskawszy zdrowie poszedł do Kębła na miejsce objawienia. 
    Tak pochylała się Pani Kębelska nad biednymi, chorymi, nieszczęśliwymi, którzy uciekali się do Niej. Tak chroniła swój lud przed wojną, niewolą i zarazami dziesiątkującymi całe rodziny. Kiedy w 1892 roku zaczynała się szerzyć zaraza, ks. proboszcz Józef Pruszkowski głosił z ambony: "Widzę, że nad nasza parafią łaską Maryi jesteśmy osłonięci, jakoby płaszczem Maryi Kębelskiej" (kronika parafialna)

http://www.sanktuarium-wawolnica.pl/historia.html

 

Renata
Renata Gru 18 '16, 17:21

sanktuarium w Wąwolnicy i

Kaplica św. Józefa na wodzie - Ojców

https://propozycjenadzis.blogspot.com/

Margot
Margot Gru 18 '16, 20:50

Przyszedł mi dziś taki pomysł do głowy, ze względu na niedawno przeprowadzoną Intronizację w Łagiewnikach, aby przedstawić kościoły po wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Pierwsze, o których pomyślałam, to ten mały zabytkowy w Sosnowcu i Sanktuarium w Szczecinie:

http://nspj.szczecin.pl/obraz-serca-jezusowego.html

 

Historia tego obrazu jest bardzo ciekawa. Sam obraz, pomimo, że zawiera kilka błędów, ma też w sobie to "coś". Jest on związany z osobą Alicji Lenczewskiej, której zapiski niedawno zostały wydane.

http://gosc.pl/doc/3166281.Alicja-przy-studni

 

A tu Sosnowiec:

http://www.parafia.sosnowiec.pl

 

 

Renata
Renata Gru 19 '16, 17:37

Kościół NSPJ w Sosnowcu i romańska rotunda św. Prokopa w Strzelnie

https://propozycjenadzis.blogspot.com/

Renata
Renata Gru 20 '16, 20:04

Katedra w Gdańsku Oliwie

https://propozycjenadzis.blogspot.com/

Renata
Renata Gru 21 '16, 18:06

Sanktuarium Matki Bożej łaskawej w Krzeszowie

https://propozycjenadzis.blogspot.com/

Renata
Renata Gru 22 '16, 20:44

Drewniany kościół na Kubaloncehttps://propozycjenadzis.blogspot.com/

Margot
Margot Gru 23 '16, 06:04

 

http://parafiastecówka.pl

  Drewniany kościół na Stecówce odbudowany po pożarze.  Kościół w Szczyrku na Górce, gdzie objawiła się Matka Boża: http://szczyrk.sdb.org.pl
Renata
Renata Gru 23 '16, 16:53

Sanktuarium w Szczyrku i sanktuarium Królowej Tatr na Wiktorówkach

https://propozycjenadzis.blogspot.com/

Renata
Renata Gru 24 '16, 18:25

Największa w Europie szopka w kościele franciszkanów w Katowicach - Panewnikach.

https://propozycjenadzis.blogspot.com/

Życzę wszystkim zdrowych, radosnych, spokojnych i błogosławionych świąt Bożego Narodzenia

Renata
Renata Gru 29 '16, 19:04

Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

https://propozycjenadzis.blogspot.com/

Strony: 1 2 »