Loading...

Polska wersja Nowenny Pompejańskiej, dlaczego tak mocno okrojona? | Forum Nowenny Pompejańskiej

Devanka
Devanka Kwi 22 '18, 12:44

Mam dylemat. W polskiej wersji Nowenny Pompejańskiej przyjęło się odmawiać 15 tajemnic różańcowych każdego dnia plus modlitwa błagalna/dziękczynna. Tymczasem na stronach angielskojęzycznych, a także na stronie sanktuarium pompejańskiego jest nieco inaczej: nowenna pompejańska to kilka modlitw zaczynających się modlitwą do świętej Katarzyny ze Sieny + modlitwy połączone z odmówieniem Witaj Królowo ułożone przez błogosławionego Bartolo Longo + 15 tajemnic różańca +  modlitwa błagalna/dziękczynna na każdy dzień nowenny. Co ciekawe w jednym ze starszych, polskich modlitewników Nowenny Pompejańskiej znalazłam wersję taką, jak na stronach anglo i włoskojęzycznych. Tłumacząc z włoskiego, prośba Maryi do Fortunatiny brzmi: "odpraw na moją cześć 3 nowenny błagalne i 3 nowenny dziękczynne, odmawiając w tym samym czasie 15 tajemnic różańca". Skąd pominięcie w polskiej wersji Nowenny Pompejańskiej modlitw opracowanych przez Bartolo Longo i ograniczenie ich do jednej, błagalnej lub dziękczynnej, po skończeniu różańca? Nie to, żebym się czepiała polskiej wersji czy "ważności" Nowenny Pompejańskiej w polskim tłumaczeniu, jednak nieco się zdziwiłam. Jestem ciekawa czy gdzieś można obecnie dostać pełny tekst Nowenny Pompejańskiej (czyli ten ze wszystkimi modlitwami) po polsku?

http://www.theholyrosary.org/rosarynovena
http://www.santuario.it/...a-beata-vergine.html

marek
marek Kwi 22 '18, 18:38

Wszystko to zostało wyjaśnione w "Królowej Różańca Świętego". 
Ogólnie rzecz przedstawiając, do Polski nowenna dotarła jeszcze za życia bł. Bartola Longo, jednak utrwalila się jako samo odmawianie rózanca (taka nowenna różańcowa). Trzeba tu zauważyć, że Maryja główną składową nowenny pompejańskiej uczyniła 15 tajemnic różańca. Modlitwa błagalna i dziękczynna, w oryginale składająca się z 5 punktów, została można rzec nieco streszczona w tłumaczeniu polskim, jednak sens jest zachowany. 

Pełna nowenna o uzyskanie łask za przyczyną MB Pompejańskiej została także wydana w Wydawnictwie Rosemaria.

Devanka
Devanka Kwi 22 '18, 19:27

Dziękuję Marku za wyjaśnienie i gdybyś był taki dobry podać mi link do wydania z pełną Nowenną Pompejańską to chętnie zaopatrzę się w tę wersję Nowenny :)