Loading...

Ciemne średniowiecze? | Forum Nowenny Pompejańskiej

Lokalizacja tematu: Forum » Różności » Propozycje
Besia
Besia Maj 30 '13, 11:22
Ciemne Średniowiecze? Oto dobre kontrargumenty

Ciekawe Artykuły  2013-05-29 18:01:03Wychowani w oświeceniowych szkołach, jesteśmy nauczeni narzekania na średniowiecze. Wiele podręczników i wiele „pań od historii i polskiego” popularyzuje schemat wiedzy o ciemnym średniowieczu i oświeconych, światle zlaicyzowanych wiekach następnych.

Źródło: fronda.pl

Jeżeli, Czytelniku, lubisz sobie czasem wspomnieć o „ciemnym średniowieczu”, od dziś bardziej uważaj co mówisz. Nie wykluczone, że przyda się ciekawy film przypominający pewne niezbite fakty. Profesor Providence College Anthony Esolen, w jasny, edukacyjny sposób pokazuje pokazuje w nim, dlaczego "Dark Ages" (Ciemne Wieki) lepiej określać jako "Ages Brilliant" (Wieki Błyskotliwe).
Oto jego argumentacja:

teza 1 - Ludzie średniowiecza uważali, że ziemia jest płaska.
- Już starożytni Grecy i rzymianie przestawiali swoje bóstwa z ziemią w postaci kuli, także wizerunki średniowieczne podobnie wyglądają.
- Aby wiedzieć, że ziemia jest kulista nie potrzeba zaawansowanej technologii, wystarczy uważnie zaobserwować, w jaki sposób statek odpływający od lądu znika za horyzontem.

teza 2 - Świat średniowiecza był nudny i szary.
- Ależ, było wręcz przeciwnie, kolory tego życia uwiecznione są na obrazach. Ubierano się kolorowo, często urządzano przedstawienia teatralne, obchodzono huczne zabawy, zwłaszcza w karnawale.
teza 3 - W Średniowieczu nie podróżowano, ludzie byli pozamykani w swoich okolicach i nie znali świata.
- Ależ, przeciwnie. Podróżowali, choćby pielgrzymowali do Ziemi Świętej, jeździli na wykłady autorytetów odbywające się na różnych uniwersytetach.

teza 4 - Ludzie byli niewykształceni
- następuje tu krótkie przypomnienie o środków uniwersyteckich działających w średniowieczu. Na uniwersytetach działała wspólnota międzynarodowa, współpracująca ze sobą niezależnie od odległości. (Nawiasem mówiąc szkoda, że na mapie nie ma przypomnianego Krakowa i Torunia)
- Święty Tomasz z Akwinu zdobywał doświadczenie podróżując. Autorytety religijne, uprawiały także naukę, np. św. Albert Wielki był także biologiem.
- Mikołaj Kopernik był duchownym, związanym z polskim uniwersytetem, ufundowanym w średniowieczu.
teza 5 - Budowano prymitywnie
- Ależ, przyjrzyjmy się średniowiecznym katedrom.

teza 6 - Pisano pisma tylko religijne
- A Dante? A Opowieści Kanterberyjskie? A legendy Arturiańskie?

teza 7 – Grano prymitywnie
- Ludzie średniowiecza wytworzyli oryginalny zapis nutowy, tony chorału gregoriańskiego.

teza 8 - Społeczeństwo było prymitywne
- a szpitale? A struktury cechowe?

Wnioski: nazywajmy średniowiecze nie „Wiekami Ciemnymi”, lecz raczej „wiekami zachwycającymi”
MP/PragerUniversity