Loading...

Post z bloga Lena

Modlitwa ciała i duszy

 


Post, asceza, umartwienie - wydają się być czymś co przystoi raczej mnichom niż "zwykłym" ludziom. Tymczasem te narzędzia postępu i rozwoju duchowego są równie użyteczne jak ćwiczenia dla ciała. Nikt przecież nie ma wątpliwości, że uprawianie sportu jest wysoce korzystne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Czemu nie jesteśmy skłonni takiej samej wagi, o ile nie większej, przykładać do kształtowania nieśmiertelnej istoty naszego "być" - duszy...?

 

Kiedyś ludzie pościli dużo więcej, częściej i surowiej. Dziś tłumaczymy się, że mamy słabe zdrowie, że ludzie nie są tak silni jak dawniej. jest to tylko po części prawda. Istotą postu nie ma być przede wszystkim wysiłek ciała. Post to także wyraz czci dla Bożych tajemnic. W Polsce od wieków poszczono w piątki dla uczczenia Męki Chrystusa. Dziś nawet tego (jedynego obowiązkowego) postu nie chcemy zachowywać. A przecież powstrzymanie się od mięsa przez jeden dzień w tygodniu to praktycznie żaden wysiłek. Oczywiście kult Męki naszego Pana też jest już "niemodny"...

 

Kościół złagodził po Soborze Watykańskim II przepisy postne. Nigdzie jednak nie zwolnił swoich członków z zachowania ducha postu. A powinien być post integralną częścią naszego życia duchowego. Skierowanie umysłu ku Bogu, wzmożony wysiłek duchowy towarzyszący prawidłowej praktyce umartwienia, umacnia naszą słabą wolę i ducha.

 

Post nie jest formą ascezy, która istnieje sama dla siebie. Zawsze winien się łączyć ze wzmożeniem skupienia wewnętrznego i większym skupieniem na walce z wadami i namiętnościami. Jest bezcennym orężem walki duchowej. Pan Jezus mówił apostołom, że są sprawy, w których jest niezbędny do ich rozwiązania./por.Mt 17,21/

 

 

Formy postu

 

 

Post nie musi koniecznie oznaczać rezygnacji z jedzenia mięsa (nie mam tu oczywiście na myśli postu, do którego zobowiązują przepisy kościelne). Mogą to być nie tylko produkty żywnościowe (np. słodycze), ale także przyjemności (telewizja, słuchanie muzyki etc.). Formę postu należy wybierać roztropnie, najlepiej poradzić się kierownika duchowego lub innej osoby doświadczonej w tej materii. Dobrze jest formę postu dobrać do intencji. Jeśli jest ona ważna - np. jeśli chodzi o podjęcie ważnych decyzji - niech to będzie jednodniowy post o chlebie i wodzie. Takie umartwienie można też zastosować przygotowując się do przyjęcia sakramentów (bierzmowania czy małżeństwa).


Post może być zarówno ograniczony do jednego dnia (w jakiejś szczególnej intencji) lub przybierać formę zobowiązania okresowego (np. na czas Wielkiego Postu czy Adwentu). Możemy go praktykować (oprócz tradycyjnie postnego piątku) w dodatkowe dni tygodnia np. poniedziałek czy środę.


Bardzo znaną formą praktykowania tej formy postu jest powstrzymywanie się od spożywania alkoholu w sierpniu. Jest to tradycja polskiego Kościoła, związana z faktem iż alkoholizm jest w naszym kraju bardzo poważnym problemem społecznym. Taki post - w jedności z Kościołem - do którego rokrocznie wzywa nas Ksiądz Prymas może być wspaniałym darem od nas dla ludzi przeżywających takie problemy.

 


Post jako forma modlitwy wstawienniczej

 

 

Głęboko wzruszający jest wiersz Tomasz Mertona - epitafium dla brata, który zginął w 1943 roku. Zaczyna się on od słów:

 

Bracie mój miły, kiedy czuwam w nocy,
Me oczy są kwiatami na twój grób;
A kiedy nie jem codziennego chleba,
Wierzbą nad tobą niech będzie mój głód.
Moje pragnienie, gdy braknie mi wody,
Niech ci się stanie źródłem pośród drogi...

 

Post - ofiarowany w czyichś intencjach - może być również wyrazem naszej miłości i pamięci. Może stać się pomocą dla bliźniego. Jest także wyrazem naszej jedności w Kościele, wspomagamy się nim nawzajem, budujemy. Post, któremu towarzyszy pewna mobilizacja duchowa sprawia, że lepiej widzimy potrzeby naszych bliźnich, uzdalnia nas do patrzenia na nich Bożymi oczami. Uwrażliwia nas bardziej na sprawy duchowe. Post w łączności z postem Pana Jezusa, w Jego duchu czyni nas miłosiernymi, sługami miłosierdzia.

 

Przyjdź - w moich trudach odnajdziesz spoczynek,
Na moich troskach połóż głowę,
Weź moje życie, weź moją krew,
A sobie kup posłanie nowe,
Weź moją śmierć i moje tchnienie
A kup dla siebie odpocznienie...

 

PRZECIWWSKAZANIA do podjęcia POSTU:

  • choroby psychiczne ( w tym depresja)
  • zaburzenia odżywiania np. anoreksja, bulimia
  • nadczynność tarczycy
  • niedoczynność kory nadnerczy
  • choroby nowotworowe
  • gruźlica
  • okres przed planowaną operacją
  • zaawansowana niewydolność narządów: np. nerek, wątroby
  • stan po przeszczepie/transplantacji narządów
  • ciąża
  • okres karmienia piersią
  • dzieci przed okresem dojrzewania

 

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO POSTU?

Poza modlitwą i (o ile możliwe) stanem łaski uświęcającej warto (chociaż nie jest to bezwzględnie konieczne) np. na 1-2 tygodni stopniowo:
- rezygnować ze spożywania mięsa/wędlin
- ograniczyć spożywanie nabiału, słodyczy, białego pieczywa

Korzystna jest dieta jak najbardziej zbliżona do wegetariańskiej z dużą ilością kasz, pełnych ziaren zbóż, warzyw i owoców.
Należy ograniczyć i następnie wykluczyć spożywanie alkoholu, kawy i czarnej herbaty. Można pić kawę zbożową oraz dużo herbat ziołowych, zwłaszcza zieloną.
Warto przyzwyczajać się do wypijania dużej ilości wody mineralnej niegazowanej ok. 2l wody/dobę Korzystnie z cytryną, która pomimo, iż jest kwaśna „na języku” posiada właściwości odkwaszające (alkalizujące) i dzięki niej np. zmniejszają się dolegliwości stawowe.


JAK PO POŚCIE WRÓCIĆ DO NORMALNEJ DIETY?

Poprzez stopniowe - w ciągu kilku dni do tygodnia/dwóch spożywanie kasz, potem produktów mącznych, następnie gotowanego białego mięsa/ryb i nabiału .

 

UWAGA!!!
Twórcy POSTU APOSTOLSKIEGO nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne powikłania będące wynikiem stosowania postu bez opieki lekarskiej.
 

OSTRZEŻENIE:
W przypadku chorób przewlekłych i konieczności zażywania leków np. z powodu nadciśnienia tętniczego, cukrzycy itp. konieczny jest nadzór lekarza i ewentualna redukcja dawek leków, ponieważ przy stosowaniu diet niskokalorycznych, już po kilku dniach uruchamiają się tzw. wewnętrzne mechanizmy regulujące i może dojść do polekowych działań niepożądanych.

 

ŹRÓDŁO I WIĘCEJ INFORMACJI O POŚCIE: POST APOSTOLSKI

 

ŚWIADECTWA: http://www.postapostolski.pl/2,swiadectwa-osob.html

ZŁOTE MYŚLI O POŚCIE: http://www.postapostolski.pl/11,zlote-mysli-o-poscie.html

OJCOWIE PUSTYNI NAUCZAJĄ, CZYLI KILKA WSKAZÓWEK ODNOŚNIE POSTU: http://www.postapostolski.pl/15,ojcowie-pustyni-nauczaja.html

ŚWIĘCI, A POST: http://www.postapostolski.pl/9,swieci-a-post.html


Poprzedni wpis     
     Następny wpis
     Blog

Moja Tablica

Brak komentarzy
Musisz się zalogować, aby komentować

Zapisz

Autor Lena
Dodane Sie 27 '14, 15:48

Tagi

Oceń

Twoja ocena:
Wszystkich: (0 ocen)

Archiwum