Loading...

niedługo wybory | Forum Nowenny Pompejańskiej

Lokalizacja tematu: Forum » Różności » Magazynek
zbynio518
zbynio518 Maj 12 '14, 17:00
Polityk, który zdradził politykę

DODANE 2014-05-08 00:15

Piotr Legutko

GN 19/2014 |

Zanim wybierzemy nowy Parlament Europejski, warto zajrzeć za kulisy jego działania.

Polityk, który zdradził politykę WOJCIECH STROZYK /REPORTER/EAST NEWS

Marek Migalski znów wywołał skandal. Tym razem nie wpisami na portalach czy „ustawkami” dla tabloidów, ale książką o patologiach instytucji europejskich i nadużyciach, jakich w nich się dokonuje. W „Parlamencie ANTYeuropejskim” wykorzystał swój politologiczny warsztat i zgrabnie opisał życie codzienne oraz dylematy przeciętnego polskiego eurodeputowanego. Nie jest to lektura budująca, za to wiarygodna. Nic tak bowiem mocno nie świadczy o prawdziwości słów autora jak jego oświadczenia podatkowe, z których wynika, że w ciągu kończącej się kadencji (dane do 2012 roku) spędzonej w PE odłożył już ponad 1,3 mln zł. A to podobno niewiele, skoro na samych dojazdach można przez 5 lat służby publicznej zaoszczędzić 1,5 mln.

Po co? Po diety!

Choć książka nie jest tylko o pieniądzach, to one wzbudzają największe emocje. I trudno się dziwić, skoro na konto eurodeputowanego w ciągu miesiąca wpływa 7,5 tys. euro. Drugie tyle można uzbierać z diet, pod warunkiem, że się często podróżuje. Ale to podstawa. Prawidłowa odpowiedź na pytanie: „po co oni wciąż wracają do Brukseli?” brzmi – zdaniem Migalskiego – „po diety”. W ciągu tygodnia można uzbierać ich pięć po 304 euro każda, większość czasu spędzając w… Polsce. Wystarczy przylecieć do PE w poniedziałek wieczorem, potwierdzić pisemnie swoją obecność, czynność tę powtórzyć we wtorek rano i wsiąść w samolot powrotny. We środę podobnie: wieczorem – kierunek Bruksela, rano w piątek (po podpisaniu listy o 7.00) – Warszawa. Jak łatwo obliczyć, jedyny pełny dzień pracy w PE to czwartek. Co oczywiście nie znaczy, że tylko w ten dzień MEP (Member of European Parliament) pełni swoje obowiązki. Robi to nawet, uczestnicząc w posiedzeniach komisji polskiego Sejmu. A jeśli nie jest mieszkańcem stolicy, to i za tę aktywność kasa w Brukseli płaci stosowną dietę. Do tego trzeba dodać ogromne pieniądze przeznaczone na zatrudnianie asystentów (20 tys. euro miesięcznie) i prowadzenie biur (4,5 tys.). Migalski zdradza, że większość jego koleżanek i kolegów nie jest w stanie wyliczyć, ilu ma asystentów. Nie z powodu roztargnienia. Po prostu powszechną praktyką jest oddanie tych etatów „matce partii”. Tylko formalnie są to asystenci posła, faktycznie ludzie pracujący dla centrali w Warszawie.

System legalnej korupcji

Możliwości dorobienia jest oczywiście więcej i autor skrzętnie je wylicza. Kto chce wszystkie wykorzystać, musi się sporo „napracować” i wiąże się to z licznymi niewygodami. Trzeba na przykład wyszukiwać loty z jak największą liczbą przesiadek. Rekordziści są w stanie w ten sposób w ciągu tygodnia wykonać dwanaście kursów! Jeszcze większe możliwości daje podróżowanie samochodem. Najlepiej wspólnie, w kilku MEP-ów. I bez kierowcy. Warto dodatkowo mieć listę tanich hoteli rozlokowanych po drodze, w których się… nie nocuje (wystarczy rachunek), ale zalicza dietę. Itd., itp… W tym szaleństwie jest metoda. Administracja w Brukseli mogłaby przecież z łatwością ukrócić podobne praktyki, ale wolała stworzyć „system legalnej korupcji” – jak pisze Migalski. W interesie eurobiurokratów jest, by posłowie całą energię skupili na bogaceniu się, a nie wtrącaniu w jakże nudny, czasochłonny i skomplikowany proces podejmowania decyzji. Oczywiście gdy poziom patologii w gromadzeniu diet zaczyna kłuć w oczy i zachodnie telewizje kręcą o tym demaskatorskie dokumenty, Bruksela interweniuje. Ale w ciekawy sposób. Na przykład nie obniża kwot poszczególnych diet, ale ogranicza możliwość korzystania z nich wyłącznie do podróży na odległość poniżej tysiąca kilometrów. Chroni się w ten sposób budżety posłów ze starej Unii, a bije po kieszeni „nowych” oraz biedniejszych, np. Greków.

 | 1 | 2 » | »»

Monika
Monika Maj 12 '14, 17:39
nie bardzo wiem po co ten artykuł? ma nas zniechęcić do głosowania pokazując te kulisy PE? Myślę, że takie "kulisy" są i w naszym rządzie.

To jak wybrany europoseł będzie korzystał z mandatu tzn. czy będzie swoje obowiązki wypełniał sumiennie tam na miejscu czy tylko podpisywał listę obecności i wracał do kraju wypoczywać na łonie rodziny to już sprawa jego sumienia. Nie mamy realnego wpływu na to, niestety i pozostaje nam wybrać kandydata, który daje choć cień szansy na to, że będzie uczciwie pracował i reprezentował nas godnie w PE. 




Zbysiu nie odnieś mojego pytania do siebie ;) wiem, że wkleiłeś artykuł z dobrą intencją :) ja pytam retorycznie ;)

Edytowany przez Monika Maj 12 '14, 17:41
zbynio518
zbynio518 Maj 12 '14, 17:46
Nie ma takiej możliwości,żeby człowiek uczciwy w ogóle trafił na listę.Najpierw musi być członkiem jakiejś partii,i to liczącym się,czyli z układów.To nierealne.
Jerzy
Jerzy Maj 12 '14, 19:07
Zbyszku czy nie widzisz związku z tym kto rządzi na to jak nam się żyje? Jedna partia SLD powstała z pomocą służb specjalnych za pieniądze z pożyczki Moskiewskiej druga powołana z pomocą służb specjalnych za pieniądze niemieckie których nie musieli nawet zwracać. To tylko dzięki rządom tych dwóch partii zlikwidowano szkoły zawodowe, zakłady pracy, teraz wyprzedaje się ziemię a za chwilę sprzeda polskie lasy. 


A Ty nawołujesz do bojkotu wyborów żeby oni mogli dalej rządzić i nadal niszczyć naszą ojczyznę. Bardzo mnie boli gdy ktoś kto mówi że jest osobą wierzącą jednocześnie przymyka oczy na to co się w Polsce dzieje. Właśnie dowiedziałem się od znajomej że nauczycielka w szkole specjalnej pod Warszawą uczyła niepełnosprawne dzieci jak powinny się masturbować żeby sobie sprawiać przyjemność. Opowiadała im że jest to dobre i przyjemne. 


Nie wolał byś żeby te dzieci poznawały jak się odmawia pacierz zamiast ww.??? 


To bajka dla głupiej gawiedzi jest ciągle powtarzana że wszyscy kradną więc obojętnie kto będzie rządził. Znam sporo polityków i wiem że wielu nie dorosło do swojej funkcji ale to też wina wyborców że nie kontrolują co robi poseł z jego okręgu i jak realizuje to co obiecywał. Zbiorowa amnezja. 


Jak chcesz to siedź w domu i ciesz się że masz dobrą opiekę lekarską ale ja każdemu będę mówił żeby ruszył cztery litery i pogonił tę bandę złodziei.  

zbynio518
zbynio518 Maj 12 '14, 19:20
Nigdy nie popierałem Tuska,Milera,Palikota,ani Kaczyńskiego.Chodzi mi o to,że nie ma na tych listach ani jednego człowieka,który poza kasą,miałby inny interes w wyścigu do Brukseli.A głosować może pójdę,może ktoś od Gowina i Gordona,w końcu deklarują wartości chrześcijańskie.
zbynio518
zbynio518 Maj 12 '14, 19:44
Nie nawołuje do bojkotu wyborów.Pokazuję jak jesteśmy okradani i oklamywani.Jeżeli ktoś ma na listach człowieka,którego zna i ufa mu,to powinien głosować.
Jerzy
Jerzy Maj 12 '14, 23:48
Gowin :  http://www.sprawdzampolityka.pl/...m/138-gowin-jaroslaw


głosował tak jak Tusk mu kazał nawet gdy już odszedł z PO :( 


Godson to samo :  http://www.sprawdzampolityka.pl/...-godson-john-abraham


To nie ważne co gadał do kamer tylko to jak głosował. Tusk obiecał Twojemu synowi kolejno w każdych wyborach że dostanie (2005r) komputer, (2007r) laptop a potem (2011r) tablet i co z tego Twój syn otrzymał? 


Jedyną partią która może wprowadzić zmiany na miarę Węgier czy Islandii jest PiS i żadne zaklinanie rzeczywistości tego nie zmieni. Mój były kolega stwierdził że pójdzie na wybory i odda głos nieważny bo jest patriotą. Czyli nic nie chce zmienić. Ty zostaniesz w domu albo pójdziesz i oddasz głos na partię kanapową która nie przekroczy progu wyborczego co wychodzi na to samo jak byś został w domu bo nic tym nie zmienisz. 


Moja znajoma która ciągle wykłóca się o prawa kobiet stwierdziła że pójdzie głosować na "nową prawicę" Korwina który chce kobiety trzymać na łańcuchu w kuchni przy garach. Ale ona stwierdziła że jej się kandydat podoba. Nasz proboszcz namawiał nas z ambony o głosowanie na przedstawiciela platformy bo taki uczciwy i dobry katolik a jak mu pokazałem że głosował za zabijaniem dzieci nienarodzonych to ogólnie potępił tych co tak głosowali. 


W jakim okręgu wyborczym mieszkasz Zbyszku? 

 

Jerzy
Jerzy Maj 13 '14, 00:05
Jak się domyślam mieszkasz w okręgu Lubelskim a w nim startuje profesor Mirosław Piotrowski, bardzo mądry, uczciwy człowiek i katolik. Między innymi wspiera europejską akcję "Jeden z nas" w której domagamy się prawa do godnego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. bez zmuszania do aborcji i eutanazji, gdy ktoś jest przewlekle chory żeby darmo dostawał leki uśmierzające ból jeśli rodziny nie stać na płacenie oraz wszelkie niezbędne środki np. opatrunkowe czy pampersy. 


Ja też nie będę glosował na pierwszego z listy kandydata tylko na uczciwą osobę która nie zabiega o prywatę.

Monika
Monika Maj 13 '14, 06:55
ja jestem z Zamojszczyzny i będę glosować na Sławomira Zawiślaka http://www.sprawdzampolityka.pl/...69-zawislak-slawomir
Besia
Besia Maj 13 '14, 07:37
A ja też będę głosowała tylko muszę jeszcze przemyśleć na kogo .
Besia
Besia Maj 13 '14, 07:37
A ja też będę głosowała tylko muszę jeszcze przemyśleć na kogo .
zbynio518
zbynio518 Maj 13 '14, 08:16
Sławomir Zawiślak jest dobrym daszkiem mojej rodziny.Bardzo dużo nam pomógł.Jego prawnik z kancelarii w Zamościu jest naszym BEZPŁATNYM prawnikiem.Widzisz Jerzy wcale nie jestem tak daleko od polityki.
Monika
Monika Maj 13 '14, 08:30
Zbyszku więc chyba nie masz wątpliwości, że w PE sa jeszcze uczciwi ludzie, którym nie jest obca pomoc innym :)
zbynio518
zbynio518 Maj 13 '14, 08:34
Jeżeli chodzi o Pana Zawiślaka jak najbardziej.Na prawdę dużą pomoc mam od niego.Prywatna komórka i interwencja o każdej porze.Sam prawnik ile by nas kosztował?Super facet.
Jerzy
Jerzy Maj 13 '14, 09:57
Więc po co siejesz defetyzm Zbyszku że nie ma uczciwych ludzi i zastanawiasz się czy nie głosować na pastora protestanckiego. Poseł Godson na swojej stronie zachęcał żeby się do niego zwracać z prośbami o pomoc więc poprosiłem go o interwencję u jego kolegi Arłukowicza żeby ministerstwo szybciej dało szpitalowi zgodę na zakup chemii dla Tereski. Nawet nie raczył odpowiedzieć a na chemię czekaliśmy ponad dwa miesiące. Godson i Gowin to tylko Pijar i obiecanki jak cała platforma. 
zbynio518
zbynio518 Maj 13 '14, 11:06
Tak jest,obiecanki to sposób działania wszystkich bez żadnego,podkreślam ŻADNEGO wyjątku.
Jerzy
Jerzy Maj 13 '14, 20:51
Jeśli tak podchodzisz do tematu to nawet na Kononowicza byś nie mógł głosować bo on też obiecywał że jak go wybiorą "to nie będzie niczego". 

Głupi naród lubi obiecanki i nie przeszkadza mu że ktoś obiecuje mu gruszki na wierzbie. 

Gdy pracowałem z wykształconymi klientami to ciągle się spotykałem z twierdzeniem że "Inna firma dużo więcej obiecuje" i nic nie mogło ich przekonać że to puste obiecanki a ja im przedstawiam wyliczenia.  

zbynio518
zbynio518 Maj 13 '14, 21:36
Dobrze wiem na który odcisk nadepnąłem.Ale nie napiszę,bo była by to agitacja przedwyborcza.Ale obaj dobrze wiemy o co chodzi.Puki co jeszcze trzeźwo myślę.Moja wiara i zaufanie ukierunkowane jest w inną stronę niż Twoja,zarówno tu i teraz jak tam i potem.
Jerzy
Jerzy Maj 13 '14, 21:47
To dlatego Zbyszku że sporo mnie kosztowała moja opozycyjna działalność i to co później się z Polską stało. Dlatego jestem taki a nie inny bo ciągle mam przed oczami moich kolegów którzy życiem przypłacili za swój patriotyzm i to kto na tym skorzystał. Dlatego nie godzę się na to żeby ktoś w jednym szeregu stawiał ofiary i morderców. 
zbynio518
zbynio518 Maj 13 '14, 22:01
Nikt nie stawia ofiar i morderców w jednym szeregu.U władzy są tylko cwaniacy,ani jednej ofiary,no i kilku przestępców.A naród nie jest głupi,ani miarą człowieka nie jest wykształcenie.Masz dużo żalu w sobie i musi Ci być bardzo ciężko z tym żyć.Uśmiechnij się,bo warto.
Strony: 1 2 »