Loading...

Jakie znacie 3-cie zakony? | Forum Nowenny Pompejańskiej

Lokalizacja tematu: Forum » Różności » Wspólnoty katolickie
Dominik
Dominik Oct 25 '15, 23:29

Jakie znacie trzecie zakony oraz warunki wstępowania i trwania?

Tak ogólnie.

Jeśli chodzi o moją wiedzę to są tercjarze franciszkańscy, dominikańscy, karmelitańscy.

Dominik
Dominik Oct 26 '15, 20:56

dzięki za informacje

błogosławionego wieczora :)

 

A co do warunków, to nie jest takie proste, chodziło mi o czasowość, bo tam są jakieś początkowe 'fazy', coś jak postulat, nowicjat i tak dalej.

Edytowany przez Dominik Oct 26 '15, 20:57
Dominik
Dominik Oct 30 '15, 22:33

O czyli jesteś karmelitanką świecką?

Czyli u was ile formacja trwa ogólnie, żeby się uformować?

Anka
Anka Lis 2 '15, 10:01

Dominik idź na jedno ze spotkań wspólnoty i tam się wszystkiego dowiesz, wiem, że wiele się zmieniło od ostatniego zebrania karmelitów świeckich w Rzymie i więcej się wymaga od osób, które wstępują do zakonu świeckiego. I oczywiście na pierwszym miejscu są młodzi więc jak dobrze pamiętam przyjmowane są osoby do 40 roku życia.  Moja przyjaciółka w tym roku ma pierwsze przyrzeczenia. 

Edytowany przez Anka Lis 2 '15, 10:02
Aleksander
Aleksander Lis 3 '15, 10:48

@Anka

Sądząc po tym, co jest podane w zakładce "Powołanie" na cytowanej przez Ciebie stronie, dopuszczalny wiek kandydatów to 18-50:

"Kandydaci zasadniczo przyjmowani są od 18 do 50 roku życia"

(http://www.ocds.org.pl/index.php/powolanie)

Warto zwrócić uwagę na słówko "zasadniczo", które oznacza, że mogą być pewne odstępstwa od tej reguły ogólnej w indywidualnych przypadkach.

 

Anka
Anka Lis 3 '15, 19:15

To już indywidualna sprawa każdej osoby. Dlatego warto pójść i zobaczyć na spotkanie.

Edytowany przez Anka Lis 3 '15, 19:18
Dominik
Dominik Lis 7 '15, 23:20

Hmm, no niby tak, a pytanie jeszcze takie. 

Znacie jakieś osoby, które np. były w zakonie dla świeckich, a potem ze względów rozeznania albo jak już sobie nie radziły same, poszły do ZAKONU normalnego, tak że ich przyjęli?

Anka
Anka Lis 8 '15, 18:32

Ja byłam w zakonie OCDS a jednak odeszłam by odnaleźć swoje powołanie. :)

Dominik
Dominik Lis 10 '15, 21:21
Cytat z Bogula

Dominik to się dość często zdarza:) W mojej  wspólnocie OCDS do której należę była dziewczyna, która odnalazła w sobie głębsze powołanie, i to aż takie, że skończyło się założeniem nowej wspólnoty- została pustelnicą, założyła pierwszą żeńską pustelnię karmelitańską na świecie :) i ma już dziewczynę w formacji:) Znam jeszcze inne osoby, które tak zrobiły. 

 

 

Bogula
Jak to pustelnię?!
Żyją jak eremicki ze średniowiecza? :-)
Rozwiń temat, bo brzmi ciekawie ;-)
Nie to, żebym tego szukał, ale brzmi interesująco.
 
Anka: A Ty byłaś w zakonie świeckim i odeszłaś bo jakie powołanie odkryłaś? tylko mi nie pisz proszę, że to małżeństwa bo to chyba sprzeczne ze sobą, niby świeccy zakonnicy mogą mieć małżonków, chociaż żyć w czystości.
Edytowany przez Dominik Lis 10 '15, 21:22
Anka
Anka Lis 11 '15, 10:46

Dominik w zakonie świeckim mogą być osoby żyjące w małżeństwie jak i osoby samotne. Tutaj nie ma reguły zakon III nie reprezentuje tylko celibatu, nie ma tam konsekracji są tylko przyżeczenia . Tak jak pisze Bogula.

Odkryłam powołanie zakonne, po za tym choć wcześniej bardzo chciałam być w karmelu teraz na tyle dojrzałam aby służyć Bogu w tych ubogich. :)

 

Dominik
Dominik Lis 11 '15, 20:34

O, to pięknie Anno, czyli pójdziesz do zakonu :)

Co do życia w III zakonie to właśnie słyszałem o dwóch opcjach, bo niby są w jednych śluby normalne, w innych przyrzeczenia.

Bogumila: co do tej niewiasty, to jestem pełen podziwu :) Ciekawe, czy ona w tym swoim habicie chodzi np. na zakupy :)

Ten eremita to tutaj pisuje chyba: http://eremmaryi.blogspot.com

 

 

tylko jedna albo dwie rzeczy mnie zastanawiają - z czego ten eremita żyje i czy sam to wszystko pisze, w samym 2015 r.napisał ponad 300 artykułów na

 

Edytowany przez Dominik Lis 11 '15, 20:39
Dominik
Dominik Lis 12 '15, 20:24

To jak on jest kapłanem, to musiał mieć jakieś pozwolenie pewnie biskupa na to, żeby tak zamieszkać na uboczu gdzieś?

A ludzie go odwiedzają w ogóle? czy jak? :) Sam sobie gotuje itp? To dziwnie trochę wygląda, tak jakby mieszkał naprawdę gdzieś z dala od cywilizacji.

Karolina
Karolina Lis 16 '15, 18:06

Chyba nie było, a ja wczoraj zetknęłam się z Trzecim Zakonem Świętego Pawła - siedzibę mają w Krakowie, a trafiłam na nich przypadkiem (niby :P) bo akurat promowali Ewangeliarz na 2016 rok.

Dominik
Dominik Gru 9 '15, 20:24
Cytat z Karolina

Chyba nie było, a ja wczoraj zetknęłam się z Trzecim Zakonem Świętego Pawła - siedzibę mają w Krakowie, a trafiłam na nich przypadkiem (niby :P) bo akurat promowali Ewangeliarz na 2016 rok.

Wow, a jakieś informacje o nich masz ? :)
Karolina
Karolina Gru 10 '15, 20:35
Wiesz co, poki co wiem ze sa, i prowadza wydawnictwo (jak mi sie zdaje) :D
Dominik
Dominik Gru 11 '15, 12:16

Ok, jakbyś coś wiedziała, daj znać, ciekawe to :)