Loading...

Postawa podczas modlitwy, modlitwa "w drodze" oraz kilka innych pytań. | Forum Nowenny Pompejańskiej

Olga
Olga Kwi 2 '16, 20:46

Witajcie. 

1 kwietnia zaczęłam odmawiać swoją pierwszą w życiu Nowennę Pompejańską. Jestem pełna wiary że się uda, jednak mam kilka wątpliwości związanych ze "sposobem" i miejscem odmawiania. Po pierwsze - czy Nowenna powinna być (w miarę możliwości) odmawiana w postawie klęczącej? Ja odmawiam ją głównie na siedząca/stojąco, ale w tej chwili zastanawiam się, czy jest to do przyjęcia, jeśli w danej chwili mogę klęczeć... Dalej - jestem studentką, i nie zawsze mam wiele czasu - sporo wolnego zajmuje mi aktywność fizyczna, w tym przede wszystkim bieganie, więc kolejne moje pytanie brzmi - czy mogę modlić się w jego czasie? Wybiegi są długie, myśli wolne, umysł czysty... Zastanawiające oczywiście, czy będę w stanie skupić się naraz dokładnie i na jednym i na drugim, ale wydaje mi się, że nie będzie to stanowić problemu. Dalej odmawianie w czasie wykonywania jakichś codziennych czynności, wychodzenia do sklepu, itd... wchodzi w grę? Pierwszego dnia kończyłam dziesiątkę zdejmując buty i co do tego akurat czuję w tej chwili wstyd, bo jednak mogłam siąść później w domu i dokończyć na spokojnie. Nie chciałabym znieważać modlitwę. 

Kolejne pytanie również powiązane jest z poprzednich i nijako z nich wynika - czy podczas modlitwy "konieczne jest" rozważanie tajemnic, tzn. czytanie treści rozważań, np. z książeczki? Jeżeli tak, uniemożliwia to na przykład modlitwę w czasie biegania, spacerów, jazdy autobusem... 

I ostatnie pytanie - czy jest sens powtarzać dane "Zdrowaś Maryjo", jeżeli przyłapałam się, że na ostatnim myśli uleciały gdzieś do codziennych spraw...? Szczerze mówiąc, boje się, że w tej chwili wpędzę się w zbyt duże analizowanie, do którego mam skłonności, i miast na modlitwie się skupiać, będę analizować, które zdrowaś było poprawne, które nie, a które w połowie. Moja modlitwa nie jest jeszcze doskonała, ale mam nadzieję, że będzie coraz lepiej. 

Zostańcie z Bogiem, 

Olga. 

Marcin
Marcin Kwi 3 '16, 20:06

Witaj Olga,

Nie wiem czy do końca będę w stanie pomóc Ci w Twoich wątpliwościach co do sposobu odmawiania różańca św., ale się postaram. Co do Twoich pierwszych dwóch pytań to odpowiedź znajdziesz tu:

https://www.youtube.com/watch?v=D_oCZ-tgUPo

Ojciec Maciej bardzo fajnie tłumaczy nam, że różaniec jest modlitwą drogi, modlitwą, która jest związana z naszym codziennym życiem.

Rozważanie tajemnic różańca świętego jest jego istotą, co nie znaczy, że nie możesz go odmawiać jadąc autobusem. Przecież możesz sobie dzień wcześniej przeczytać na przykład Ewangelię o jednej z tajemnic różańca i podczas odmawiania różańca ją rozważyć.

To, że czasami uciekają Ci myśli poza modlitwę i jakby mechaniczne odmawiać Zdrowaś Maryjo jest normalne. Wielu ludzi tak ma. Nie przejmuj się tym tylko ufaj Maryi, Ona Cię poprowadzi. A propo tego zastanawiania się czy Twoja modlitwa była poprawna to przypomina mi się prezentacja Gabriela Castillo o różańcu któy powiedział tak: Czy gdyby Twoja mama miała urodziny i nie mogłabyś na nich być bo byłabyś poza domem, to lepiej byłoby w ogóle do niej nie dzwonić (bo jak nie mogę być osobiście i dać jej prezentu to nie ma sensu nic robić) czy też lepiej zadzwonić albo wysłać sms. Na pewno Twoja mama zrozumiałaby, że nie możesz być osobiście i ucieszyłaby się chociaż z sms, że o niej pamiętasz. Matka Najświętsza jest także Twoją jak i moją mamą i cieszy się kiedy odmawiasz różaniec, a to że czasem nie jest on idealny to trudno ważne że chcesz się modlić.

Nie wiem czy Ci pomogłem, ale jakbyś miała jeszcze jakieś pytania to pisz śmiało. Poniżej podaje Ci linka do tej prezentacji o której wyżej wspomniałem. Jakbyś miała kiedyś czas to polecam obejrzeć. Ten film był tu kiedyś na forum, jest on z napisami polskimi. 

Życzę Ci dobrej nocy i wytrwałości w modlitwie

Z Panem Bogiem

Marcin
Marcin Kwi 3 '16, 20:06

Obiecany link:

https://www.youtube.com/watch?v=_arsAq7Ctkg