Loading...

różaniec... | Forum Nowenny Pompejańskiej

Lokalizacja tematu: Forum » Różaniec » Mam pytanie o...
Małgorzata
Małgorzata Sty 1 '17, 11:27

Witam.

Jakiś czas temu miałam taką sytuację, że przez przypadek wyrzuciłam różaniec do kosza na śmieci. Było to tak, że miałam w kieszeni papierek i różaniec i chcąc szybko wyrzucić niestety złapałam i za papierek i za różaniec:/ Gdy wyrzuciłam do kosza, zdałam sobie sprawę, że wyrzuciłąm też różaniec. Niestety kosz był dosyć głęboki i nie mogłam wydostać już różańca.

Bardzo proszę o podpowiedź, czy powinnam się z tego wyspowiadać? Głupio się z tym czuję, ale to wszystko było bardzo szybko zrobione- wiedziałam że mam papier w kieszeni do wyrzucenia i szybko złapałam...

Nie spowiadałam się z tego ale może powinnam?? 

z góry dziękuję za odpowiedź

Dorota
Dorota Sty 1 '17, 11:41

Witaj Małgosiu...

Grzech- jest to dobrowolne i świadome przekroczenie przykazania Bożego lub kościelnego. Grzech polega więc na nieposłuszeństwie i wynoszeniu własnej woli ponad wolę Bożą. Grzech może być ciężki, czyli śmiertelny, albo lekki, czyli powszedni.
Grzech ciężki popełnia człowiek wtedy, gdy przekracza przykazania: 1) w ważnej rzeczy- jest to tzw. materia wielka, 2) zupełnie świadomie i 3) całkowicie dobrowolnie.
Grzech lekki popełnia człowiek wtedy, gdy przekracza przykazania: 1) w małej rzeczy, 2) bez całkowitej świadomości, 3) bez całkowitej dobrowolności

 

Z tego co  powyżej, nie wynika , że  musisz się z tego spowiadać, bo to było nieświadome działanie Twoje. Jedynie w przypadku , gdy jednak mamy z czymś skrupuły lepiej je oddać Bogu na spowiedzi.

"Panie Jezu, Maryjo, przepraszam za to, ale zrobiłam to przez nieuwagę " ...te słowa  (wypowiedziane po swojemu  w tej chwili przeze mnie, możesz je sformułować inaczej )  w kierunku Boga, nie na spowiedzi, tylko np. teraz w domu, mogą Cię uwolnić też od skrupułów z tym związanych.

 

Edytowany przez Dorota Sty 1 '17, 11:42