Loading...

Forum o trudnym motywie ''cierpienie'' | Forum Nowenny Pompejańskiej

Marcin
Marcin Lip 21 '17, 21:35

Szczęść Boże,

Mam na imię Marcin.

Z wykształcenia jestem terapeutą zajęciowym, kończę także kierunek Nauka o Rodzinie - madiacja w rodzinie.

Planuję założyć forum poświęcone cierpieniu.

Będą tam takie wątki jak analiza męki Chrystusa, księgi Hioba, Tobiasz, listu apostolskiego salviflci doloris, listy św, Pawła, żywoty  świętych, dzienniczek św Faustyny.

Wszystko po to by usensownić cierpienie, wzmocnić poczucie wartości cierpiących, solidaryzować się z nimi.

Co sądzicie kochani o moim pomyśle?

Dorota
Dorota Lip 21 '17, 22:53

Ola, to konkretna jednak kobieta :)

Myślę Marcinie , że to dobry pomysł, tylko niezbyt dobrze rozumiem , o jakie forum Ci chodzi, czy to ma być coś , co tworzysz samodzielnie nie tutaj na portalu  , ale w innym miejscu i chcesz tutaj tylko naszej opinii , czy też ma być to temat na forum tego portalu ?

Dorota
Dorota Lip 21 '17, 23:29

Przynajmniej nie owijasz w bawełnę :)

Marcin
Marcin Lip 22 '17, 06:58

Dorota :) Napisałem tutaj poradzić się czy taki pomysł ma sens. :) Może zrobię to w formie bloga, a później założę własne forum...

 

Kasia
Kasia Lip 22 '17, 10:08

Rób, rób ;) Chętnie poczytam.

Marcin
Marcin Lip 24 '17, 21:06

Dziękuje Kasia! ;) 

Na początku zajmę się listem apostolski św. Jana Pawła II salviflci doloris. Poświęcony jest on chrześcijańskiemu sensowi ludzkiego cierpienia.

Marcin
Marcin Lip 27 '17, 21:03

Mój pierwszy tekst:  opierałem się na liście pasterskim Jana Pawła II. . 

Nowy testament w wielu miejscach wskazuje na zbawczą wartość cierpienia. Jednym z takich jest przytoczony przez św. Jana Pawła II w liście apostolskim salvificil doloris fragment listu do Kol 1,24. "W moim ciele dopełniam braki udręk Chrystusa dla dobra Jego Ciała, Którym jest Kościół." Cierpienie jest wpisane w dzieje człowieka i naświetlone jest słowem Bożym. Jest to niejako osobiste odkrycie apostoła, które jest powodem jego radości. "Teraz raduje się w cierpieniach za was". Kol 1,24. Święty odkrył wartość cierpienia co jest jego osobistym udziałem, jednak jest to ważne również dla nas. Ojciec święty pisze " Apostoł komunikuje swoje odkrycie i cieszy się nim ze względu na wszystkich, którym może ono dopomóc-tak jak jemu pomogło-w przeniknięciu zbawczego sensu cierpienia."

 

 

Jeszcze wiele pracy przede mną. Niestety nie mam "lekkiego pióra". Uważam jednak że temat cierpienia jest niezmiernie ważny."Sądzę bowiem, że cierpień teraźniejszych nie można stawiać na równi z chwałą, która ma się w nas objawić." Rz. 8  Usensownienie cierpienia sprawia że łatwiej je dźwigać. Przydała by mi się kontrola duchownego, czy wszystko co piszę jest zgodne z doktryną. Choć staram się by tak było.   

 

 

Przypisy: Salvificil Doloris. Wstęp

 

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/listy/salvifici.html

Edytowany przez Marcin Sie 3 '17, 16:12
Dorota
Dorota Lip 27 '17, 23:56

Myślę Marcinie , że ważne jest to Twe zdanie " Usensownienie cierpienia sprawia że łatwiej je dźwigać" ,  tutaj wiele osób cierpi w jakiś sposób , nie jestem pewna natomiast , czy cierpiący człowiek zechce  skupić się na Liście  naszego świętego papieża , hmmm może być z tym problem...

Marcin
Marcin Lip 28 '17, 09:11

Rozumiem, priorytetem jest modlitwa za osoby cierpiące. Jeżeli natomiast pomogę komuś w jakiś sposób, będę bardzo zadowolony. Wpadłem na pomysł na forum, w okresie kiedy sam bardzo cierpiałem i chciałem pogodzić się z tym co mnie spotyka.

https://www.youtube.com/watch?v=93e5__51f4k

https://www.youtube.com/watch?v=bfU3fmCHYYM 

https://www.youtube.com/watch?v=1T3765LrbyI

 

Marcin
Marcin Lip 31 '17, 23:38

2#

Jakiś czas temu przeżywaliśmy rok odkupienia który wchodził  w kontekst cierpienia.  Jezus przez swoją męczeńską śmierć na krzyżu odkupił ludzkość z grzechu pierworodnego. Cierpienie jest tematem ogólno ludzkim, pod każdym stopniem długości i szerokości geograficznej. Współistnieje z człowiekiem w świecie.Przynależy do transcendencji człowieka, "skazany" jest on na to żeby przerastał samego siebie.

Przypisy:Salvificil Doloris. Wstęp

Edytowany przez Marcin Sie 3 '17, 16:11
Dorota
Dorota Sie 2 '17, 23:24

Dzięki Ci Marcinie za te linki :)

Marcin
Marcin Sie 3 '17, 16:09

Proszę :)

3#

Odkupienie dokonało się przez Krzyż Chrystusa: przez Jego cierpienie. Pierwsza encyklika Jana Pawła II Redemptor hominis głosi: w Chrystusie każdy człowiek staje się "drogą Kościoła" staje się tak szczególnie wówczas, gdy w jego życie wchodzi cierpienie. Dzieje się to, w różnych momentach życia, urzeczywistnia się na różny sposób, przybiera rozmaite rozmiary, jednakże w takiej lub innej postaci cierpienie zdaje się być-jest-prawie nieodłączne od ziemskiego bytowania człowieka.

Przypisy: Salvifici Doloris - Wstęp

Edytowany przez Marcin Sie 3 '17, 16:11
Marcin
Marcin Sie 5 '17, 00:18

Ostatni już wpis  - związany z tematem w tym wątku ;) Przerobiłem wstęp, a same rozwinięcie jest bardzo rozbudowane.

4#

" Cierpienie ludzkie budzi współczucie, budzi także szacunek - i na swój sposób onieśmiela. Zawiera się w nim bowiem wielkość swojej tajemnicy. Człowiek w swoim cierpieniu pozostaje nietykalną tajemnicą."

Jan Paweł II

Cytat: Salvifici Doloris- Wstęp