Loading...

Modlitwa a różne czynności w domu | Forum Nowenny Pompejańskiej

Magdalena
Magdalena Mar 2 '13, 11:13
Czy podczas nowenny mogę np sprzątać, kapać siè, ubierac dziecko, zmywac naczynia itp? Czy powinnam w skupieniu klenczec? Czy modlitwe poczatkowa "Wierzę w Boga " odmawiacie na stojąco?
Mariusz
Mariusz Mar 2 '13, 16:31
Możesz, choć ja akurat do kąpania się to mam opory, bo to jednak takie trochę bez szacunku myć sie tu i ówdzie i różaniec przy tym. Ale przy innych czynnościach można.


A "Wierzę w Boga" odmawiam jak mi wypadnie- czasem na stojąco, czasem na siedząco. Odmawiam ją często w trakcie dnia wiec to jest dla mnie naturalne

Bernadeta
Bernadeta Mar 3 '13, 12:41
A ja odmawiam Nowenne na siedząco  cały czas, jest ważna, prawda?
Mariusz
Mariusz Mar 3 '13, 12:53
Obawiam się, że nawet jakbyś modliła sie głową w dół to Maryja kocha Cię tak mocno, że z radością przyjęła by tę modlitwę :D
Bernadeta
Bernadeta Mar 3 '13, 12:57
Dzięki za odpowiedż,fajnie. Chciałam jeszcze zapytać, czy koniecznie trzeba być cały czas w stanie łaski uświęcającej odmawiając Nowennę?
Mariusz
Mariusz Mar 3 '13, 13:00
Niby nie, ale łaska uświęcająca to jest potężna tarcza przed złym i ja polecam odmawianie NP w stanie łaski uświęcającej 
Magdalena
Magdalena Mar 4 '13, 14:47
A co to oznacza łaska uświęcajàca? Chodzić do komuni i do spowiedzi? Czy jeżeli żyje z partnerem bez ślubu to dostanę rozgrzeszenie?
Mariusz
Mariusz Mar 4 '13, 16:39
Łaska uświęcająca jest to stan w którym możemy przyjąć komunię świętą tzn. nie mamy żadnego grzechu ciężkiego, najlepiej wcale. 


Jeśli nie żyjesz w grzechu tzn. nie sypiacie ze sobą to dostaniesz (choć niektórzy księża nie chcą, zależy od kapłana). 

Magdalena
Magdalena Mar 4 '13, 16:48
Ok więc nie jestem w łasce uświęcającej , chociax może na czas noeenny powinam nie sypiać z partnerem? Bo rozgrzeszenia pewnie nie dostane..
Mam jeszcze jedno pytanie:) dziś jest mój 7dzień nowenny i pierwszy raz sprobowałam ja odmowic sprzatajac w kuchni i zmywacac naczynia. I teraz nie wiem czy nie powtorzyc wszystkiego od poczatku:( bo jakos tak klepałam te modlitwy, nie rozmyślałsm nad tajemnicami i zamiast myslec co mowie liczyłam ule już Zdrowaś Maryjo powiedziałam. Do tego takiego lenis miałam okropnego! Mialam jakies taki odczucia że bez szacunku to odmowilam sprzatajac i nie skupiajac sie dostatecznie nad modlitwa. Ale z drugiej strony nie chce mi sie za bardzo drugi raz wszystkiego odmawiac :( czy to się liczyło?
Magdalena
Magdalena Mar 4 '13, 18:10
Ok ale dalej nie wiem czy mam potwarzac nowenne... Zdarza Wam się taki dzień że klepiecie modlitwe na panięć? Powtarzacie pozniej ja? Myslę że gdybym dzis modlila sie normalnie klęcząc przy lozku to byloby ok ale ze w trakcie sprzatałam to byłam rozkojarzona. Szczerze to nie chce mi sie znow odmawiać... Bogusia dziękuje, często mam ostatnio takie myśli że modle się nadaremnie że Boga albo nie ma , a jak jest to i tak Matka Boska mnie nie wysłucha... Dziś mam wogóle jakid kiepski dzień, jak wspominałam wcześniej mam nerwice lękową ale tez natrectew ktora az tak bardzo nie przeszkadza ake męczy. I chyba teraz właśnie się odzywa bo mnie męczy myśl czy modlitwa jest zaliczona jeśli nie skupiłam sie na niej jak wcześniej
Mariusz
Mariusz Mar 4 '13, 20:08
Obawiam się, że to tak nie działa na zasadzie- odmawiam NP to będę grzeczna, ale jak skończę to już mogę sypiać z partnerem. To trochę raniące Matkę Bożą :(


A wiem sam że to trudne trwać w czystości i starać się nie grzeszyć. No ale to jest warunek jak z prawem jazdy- jak nie zdasz egzaminu to możesz jeździć "na jana" ale jak coś pójdzie nie tak to są problemy. Tak samo z małżeństwem. I teraz jak się uwolniłem od nieczystości to chcę trwać do małżeństwa w czystości bo warto. Z dziewczyną jest fajnie, ale z żoną to już COŚ :)


PS. A Nowenna ważna, tylko staraj się na przyszłość spiąć i odmówić należycie.

Co TY wiesz o leniu na modlitwie ;) Mi sie już nie chce nic, ale odmawiam nie dla siebie tylko dla Maryji, dal Jezusa, żeby pomóc duszom w czyśćcu itd. A przy 3 NP to mój język odmawiał odmawiania różańca :)

Edytowany przez Mariusz Mar 4 '13, 20:11
Magdalena
Magdalena Mar 8 '13, 23:40
Renata nikt tu nie udaje chrześcijaństwa! Albo jedno albo drugie? Twierdzisz że albo można być 100% pobożnym albo wogóle zapomnieć o Bogu? Masz jakies dziwne poglądy. I nie można osądzać nikogo jak się nic o nim nie wie.
Magdalena
Magdalena Mar 9 '13, 11:12
Ok , ale wiesz każdy ma swój rozum. Ja osobiście uważam że lepiej być dobrym człowiekiem, uczciwym, nie robić nikomu krzywdy i cudzołożyć niż życ w związku małżeńskim i być zakłamaną, pełna nienawiści osobą... Osobiście znam kilka takich osob które chodzą codziennie do kościoła, obracają się w towarzystwie księży, i na pozór są bardzo religijni a tak naprawdę są takimi plotkarzami i ranią przez to ludzi, jak w klatce w ich bloku mieszkała biedna osoba to nie pomogli chociaż mogli, i wogóle uważają się za lepszych od innych. Więc jak widać ludzie w związkach małżeńskich też mogą "udawać chrześcijaństwo".
Jaskolka
Jaskolka Mar 9 '13, 17:41
co do tego spania przed ślubem, hmm z jednej strony to faktycznie uszlachetnia itd. późniejsze małżeństwo, ale człowiek jest człowiekiem, ma jakieś potrzeby itd. i czy to w niektórych przypadkach nie wyglądałoby tak, że dwoje ludzi bierze ślub głównie po to, żeby po nim od razu rzucić się do łóżka? Że nieraz właśnie takie wyposzczenie może przesłonić sens czekania na małżeństwo? nieraz tak sobie nad tym myślałam. Że czekając na sex po ślubie wielu ludzi by nie mogło się doczekać ślubu głównie na niego i tylko na nim się skupiali w oczekiwaniu.
Mariusz
Mariusz Mar 9 '13, 21:44
Polecam- http://www.youtube.com/watch?v=DR54gLiyPfU


Magdo, całkowicie sie z Tobą nie zgadzam. Nie można iść za Chrystusem na skróty. Lepiej być dobrym człowiekiem a mimo to grzeszyć? A spróbuj być dobrym lekarzem znając co drugi rozdział anatomii. Sorry, nie da się. Napiszę cos wiecej o tym potem ,bo teraz słucham mszy z Chatachowej :)

Magdalena
Magdalena Mar 13 '13, 10:43
To forum jest raczej nie dla mnie. Fanatykiem religijnym jak Wy raczej nigdy nie bylam, to co robię to moja sprawa. Jaskółka zgadzam się tylko z Twoją opinią.
Mariusz
Mariusz Mar 14 '13, 21:24
Cytat z Jaskolka co do tego spania przed ślubem, hmm z jednej strony to faktycznie uszlachetnia itd. późniejsze małżeństwo, ale człowiek jest człowiekiem, ma jakieś potrzeby itd. i czy to w niektórych przypadkach nie wyglądałoby tak, że dwoje ludzi bierze ślub głównie po to, żeby po nim od razu rzucić się do łóżka? Że nieraz właśnie takie wyposzczenie może przesłonić sens czekania na małżeństwo? nieraz tak sobie nad tym myślałam. Że czekając na sex po ślubie wielu ludzi by nie mogło się doczekać ślubu głównie na niego i tylko na nim się skupiali w oczekiwaniu.

Nie sądzę, żeby ktokolwiek żenił sie tylko dla sexu. Właśnie dla mnie to jest piękne, że mogę poczekać z kochaną osobą do czasu małżeństwa. A to nie oznacza braku pieszczot czy pocałunków itp. No po prostu jest wyraźna granica.


A czy to uszlachetnia małzeństwo? Nie sądzę. Raczej uczy wzajemnego szacunku, cierpliwości. Czesto ludzie stosują metodę- "to,co? sex na zgodę" a tu uczymy sie rozwiązywać problemy rzeczowo i konkretnie.


Często mam wrażenie, że ludzie mają takie klapki na oczach z napisem "pożądanie". A co by sie stąło, gdyby Twój partner/ka nie daj Boże nie mogłaby z jakiegoś powodu współżyć? I co wtedy? Zdrada, bo człowiek ma swoje "potrzeby"? Chcę przez to powiedzieć, że tak na prawdę to nie sex jest ważny. On jest fajny, nawet bardzo ale to NIE jest fundament związku.


Na serio- polecam tę konferencję z linku (mój wcześniejszy post) ks. Pawlukiewicza.


Przykro mi Magdo, że dla Ciebie życie zgodne z przykazaniami to już fanatyzm religijny. W takim układzie fanatykiem jest każdy kto ma standard życia zbliżony do proponowanego przez Jezusa, smutne to :( Mi sie zrobiło przykro z powodu Twoich słów bo ja Ciebie nijak nie oceniłem :(